Jižní Korea se pokouší vyzvednout potopený trajekt. Na mořském dně leží už tři roky a možná skrývá mrtvé | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jižní Korea se pokouší vyzvednout potopený trajekt. Na mořském dně leží už tři roky a možná skrývá mrtvé

Jižní Korea se pokouší vyzvednout potopený trajekt. Na mořském dně leží už tři roky a možná skrývá mrtvé

Jihokorejští dělníci  zahájili operaci, jejímž cílem je vyzdvihnout z moře havarovaný trajekt Sewol. Ten se potopil před téměř třemi lety. Na palubě zahynulo více než 300 lidí - většinou studentů na školním výletě.

I když bude start akce úspěšný, pořád není jasné, zda bude možné se o vyzvednutí plavidla pokusit už v nejbližších hodinách. Řekl to činitel jihokorejského ministerstva pro oceány a rybolov, kterého citovala agentura AP.

Trajekt o výtlaku 6800 tun se potopil v dubnu 2014. Na palubě zahynulo víc než 300 lidí - většinou studentů na školním výletě. Těla 295 obětí se podařilo najít, devět se nadále pohřešuje.

Trajekt Sewol je v hloubce asi 40 metrů pod hladinou a leží na levém boku. V posledních měsících ho potápěčské týmy podkládaly systémem kovových nosníků. Nyní dělníci pod Sewol podsouvají 66 kabelů a pokouší se trajekt nadzvednout.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.