Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jordánsko dostane ze Zálivu miliardy dolarů pomoci. Bojí se ropné monarchie nového Arabského jara?

Jordánsko dostane ze Zálivu miliardy dolarů pomoci. Bojí se ropné monarchie nového Arabského jara?

Dvě a půl miliardy dolarů slíbily sunnitské monarchie Zálivu Jordánsku. Reagují tak nedávné protesty, které v zemi následovaly po oznámení úsporných opatření vlády. Také Evropská unie pomůže Ammánu dvaceti miliony eur. Proč je Jordánsko tak důležité? Čeho se bojí arabské monarchie Zálivu? A za co Ammánu vděčí Evropa?

V saúdské Mekce se včera sešla výjimečná společnost. Osobně sem dorazili panovníci Saúdské Arábie, Kuvajtu a Dubaje – posledně jemnovaný, tedy Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, je zároveň viceprezidentem a premiérem Spojených arabských emirátů. V nejposvátnějším islámském městě se sešli s jordánským králem Abdalláhem II., který si – zjednodušeně řečeno – přijel pro podporu. Nejen boží, ale i finanční. A přinejmenším peněz se mu dostalo.

S pomocí, tedy nikoli půjčkou, musel Záliv spěchat, aby pokryl aktuální rozpočtový deficit. Tím ale podpora nekončí: zálivoví monarchové - kromě přímého vkladu na účet jordánské centrální banky – se za Ammán zaručí u Světové banky, každý rok během následující pětiletky vypomohou rozpočtu Abdalláhova království a zavázali se i k financování rozvojových projektů.

Mimochodem, oproti dárcovským konferencím, kde státy zpravidla více slibí než splní, má tento summit opravdu konkrétní výsledky.

Jordánské ekonomice se nedaří už dlouho

Proč tolik peněz a pomazaných hlav na jediném místě? Bezprostředním důvodem jsou demonstrace, které po letech relativního klidu proběhly v Jordánsku. Nešlo přitom o akce, které by bylo na místě označit v regionu obvyklými přívlastky krvavý a masový.

Zkraje června vyšly tisíce Jordánců do ulic na protest proti úsporným opatřením, které přijala vláda premiéra Haníha Mulkiho. Ta se touto daňovou reformou snažila vyplnit podmínky Mezinárodního měnového fondu (IMF), který Jordánsku předloni schválil tříletou půjčku ve výši 723 milionů dolarů (zhruba 16 miliard Kč). Finance od IMF měly snížit veřejný dluh z nynějších 94 procent HDP na 77 procent, a to v následujících pěti letech, tedy do roku 2021.

Protestující oponovali, že nový daňový zákon dopadne hlavně na chudé a střední třídu. Vláda už dříve v rámci několika reforem zavedla 16procentní daň ze zboží a služeb. Letos ohlášená změna by pak podle médií dvakrát zvýšila počet obyvatel (ze 4,5 na 10 procent), kteří by dani coby soukromníci podléhali. Snížila by totiž nezdanitelný roční příjem ze 34 na 22 a půl tisíce dolarů v případě rodin, respektive ze 17 na 11 tisíc u jednotlivců. Podle vlády nyní až 90 Jordánců neplatí daně: buď se pohybují pod zdanitelnou hranicí nebo využívají úlevy na příbuzné. Rozpočtové přijmy by se s přijetím refromy zvýšili už v letech 2020 až 2021 ze 350 na 430 milionů dolarů.

Nicméně, jordánské ekomice se nevede už dlouho. Rostou ceny a nezaměstnanost (ta už přesáhla 18 procent), klesá naopak HDP. Zřejmě i proto, že kvůli regionální krizi – především syrské válce – do země jezdí stále méně turistů. Zřejmě i proto nastoupil na králův pokyn nový předseda vlády Umar Razzáz, který slíbil stažení nenáviděné reformy.

Strategicky důležitý spojenec EU i celého Západu

Nejde ale jistě jen o výsledky jordánské ekonomiky, proč svět pomáhá. Monarchie a především její stabilita jsou jak pro Záliv, tak Evropu a Západ obecně z řady důvodů klíčové.

Na nepříliš utěšeném hospodářském stavu desetimilionové země se podepisuje přítomnost 660 tisíc uprchlíků ze sousední Sýrie sužováné občanskou válkou. V roce 2015 přitom Jordánsko hostilo syrských běženců dvakrát více: v zemi tehdy žilo 9,5 milionu lidí, z toho dvě třetiny představovaly držitelé jordánského pasu (6,6). Zbytek – tedy skoro tři miliony lidí – tvořily Syřané (1,3), Palestinci nemající občanství (0,6) a příslušníci dalších arabských národů. Mimochodem, podle různých odhadů asi polovina samotných Abdalláhových poddaných má palestinský původ.

Ammán tak spolu s ostatními státy regionu nesl - a dosud nese - tíhu syrské uprchlické krize, i když má vlastních demografických problémů nad hlavu. Za tento postoj mu je vděčná hlavně EU. Co se západních zájmů týče, s Izraelem uzavřelo Jordánsko mírovou dohodu. A s USA i jeho spojenci spolupracovalo v boji proti Islámskému státu. Vzhledem k probíhajícím regionálním krizím je výjimečná i jeho poloha: sdílí hranici s Izraelem, Palestinou, Sýrií i Irákem (plus Saúdskou Arábií).

Bojí se Záliv nového Arabského jara?

Ještě jiné důvody mají k ryhlé podpoře Abdalláhova království zálivové monarchie. Ostatně, pozorovatelé si všímají, že nový mekkánský balíček je nápadně podobný tomu, který Záliv přijal v roce 2011. Tedy zkraje událostí známých jako Arabské jaro, jehož jisker se konzervativní, v řadě ohledů však spíš umrtvený Záliv tolik bál.

Nyní panuje v regionu docela jiná situace, experti se přesto shodují, že to nebyla jen arabská solidarita, která panovníky ropných monrachií dovedla na summit v Mekce. „V Zálivu, především pak v Saúdské Arábii, jsou mimořádně citliví na jakékoli reformní požadavky zdola. Obávají se, že tato hnutí mohou být nežádoucím vzorem pro jejich vlastní populace,“ uvedl pro stanici Al-Džazíra její dobře informovaný jordánský zdroj.

Adnan Abú Udah, poradce předchozího jordánského krále Husajna, se pak na témže serveru nechal slyšet, že dohoda dárců v Mekce „zachránila Jordánsko“. Podle něj by pokračování demonstrací mohlo vést dokonce až k pádu monrachie. Spolupracovník otce nynějšího panovníka si všímá i toho, jak protestující Jordánci přijali fakt, že jim Abdalláh ustoupil a vládu nepodržel. "Veřejnost se teď cítí být silná. Je pyšná na to, že dokázala zabránit nepopulárním ekonomickým reformám a sesadit vládu. Tyto události jsou poučením pro příští kabinety, které budou muset hlasům z ulice naslouchat mnohem pečlivěji," dodává.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1