Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Jsem nový boss ve městě." Muže, který v Charlestonu držel rukojmí, policie zneškodnila

"Jsem nový boss ve městě." Muže, který v Charlestonu držel rukojmí, policie zneškodnila

Policie postřelila a těžce zranila muže, který v americkém městě Charleston držel v restauraci několik rukojmích a následně jednoho z nich zabil. Podle starosty města je incident u konce. V restauraci útočil nespokojený bývalý zaměstnanec restaurace, který si podle všeho vyřizoval osobní účty.

Podle agentur zemřel při incidentu jeden člověk, zaměstnanec podniku, kde pracoval i střelec. Toho při rychlém zásahu elitní policejní jednotky postřelily, utrpěl těžká zranění, informuje agentura AP. 

Střelec vešel dpo restaurace v turistickém centru města s nabitým revolverem. „Jsem nový vládce Charlestonu,“ prohlásil podle svědků, kterým se podařilo z restaurace včas dostat. Následně podnik obklíčila policie, uvádí server Post and Courier.

„Všude byly jednotky rychlého nasazení, probíhaly mi před obchodem,“ popisovala médiím situaci místní podnikatelka. „Říkali, že chtějí mluvit se svědkem.“

Barman Craig Nelson v nedalekém podniku Proof uvedl, že v okolí je „neskutečně moc policistů v neprůstřelných vestách. Dostali jsme instrukce, abychom se v podniku zamkli,“ řekl místním médiím.

Navzdory prvotním obavám se potvrdilo, že se nejedná o teroristický čin. Podle svědků bývalý zaměstnanec vešel do restaurace s nabitou zbraní. "Byl to Afroameričan okolo 50 let se šíleným výrazem v očích a revolverem v ruce," popisoval situaci jeden ze svědků. 

„Všem řekl, ať jdou dozadu do budovy,“ dodali popis děje v restauraci svědci, kterým se podařilo uniknout a následně zalarmovat policii, která následně útočníka eliminovala. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1