Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsi fašista, lokaj Anglosasů a zrádce.“ Pohled do ruských škol, kde se převychovávají děti opozice

„Jsi fašista, lokaj Anglosasů a zrádce.“ Pohled do ruských škol, kde se převychovávají děti opozice

Když Sergej Čajkovskij přišel do třídy, očekával obvyklou hodinu dějepisu. Ale jeho profesor se místo toho rozhodl udělat školení proti „extremismu", aby pranýřoval názory mladého opozičníka, píše agentura AFP.

„Fašista", „lokaj Anglosasů" a „zrádce": profesor nešetřil výrazy proti osmnáctiletému studentovi střední školy, když se dozvěděl, že se 26. března zúčastnil v Tomsku na Sibiři demonstrace proti korupci, kterou uspořádali stoupenci Alexeje Navalného, hlavního odpůrce Kremlu.

„Před celou třídou prohlásil, že nese zodpovědnost za to, aby se moji spolužáci nestali takovými, jako jsem já. Nebylo to etické. Chtěl mě ponížit a zastrašit," říká Sergej, který svůj spor s profesorem natočil na video a umístnil na sociální sítě.

Student si stěžoval ředitelce školy. Ta na dotaz místní televize prohlásila, že šlo pouze o „hysterii jednoho profesora".

Nicméně takový případ není ojedinělý. Mnohé střední a vysoké školy uspořádaly povinná školení po demonstracích z 26. března, jichž se zúčastnily desetitisíce Rusů po celé zemi. Asi tisícovka demonstrantů byla zadržena, především v Moskvě.

Tyto demonstrace se vyznačovaly tím, že do ulic vyšli studenti středních a vysokých škol narození na počátku století, kdy Vladimir Putin nastoupil k moci.

„Jsem opravdu šťastný, že se v této zemi zrodila generace, která nemá strach," komentoval to čtyřicetiletý Alexej Navalnyj, ruský právník a politický opoziční aktivista, který hodlá v prezidentských volbách příští rok kandidovat proti Putinovi.

Ve městě Samara na jihozápadě Ruska bylo přes 3000 studentů donuceno zúčastnit se dlouhé konference proti „extremismu", kde jim bylo vysvětleno, že by se demonstrace mohly změnit v "ozbrojené hnutí", uvádí jeden student, který si nepřál zveřejnit své jméno. Aby bylo možno bojovat proti extremismu, je třeba podpořit Nikolaje Merkučkina, guvernéra regionu, kterého Navalnyj obvinil z korupce, prohlásil podle studenta jeden z přednášejících.

Na jiné schůzi v Samaře kázali studentům čtyři popové o nebezpečí „revolučního hnutí" a připomínali „zhroucení" země vyvolané revolucí z roku 1917.

V Petrohradě se zase studenti Polytechnické univerzity museli zúčastnit výchovného školení a pak vyplnit dotazník týkající se extremismu, v němž byly otázky typu: Jste připraven pomáhat pořádkovým silám? Jaký je váš postoj k extremismu? Myslíte, že média extremismus podporují?

Studenti ve městě Vladimir tři hodiny cesty z Moskvy museli povinně zhlédnout film, který přirovnával Navalného k Hitlerovi.

Podle profesora dějepisu z Dzeržinsku Andreje Rudého studenti v posledním roce více diskutují a stále více mluví o politice a to nahání vládě strach. „Bylo by třeba na národní či regionální úrovni vydat direktivu, která by studenty zklidnila," říká profesor a připomíná, že po demonstracích z 26. března se koná čím dál tím více konferencí a školení proti „extremismu".

Extremismus je v zákonu z roku 2007 definován velmi mlhavě a provinilec podle něho může být odsouzen až k osmi letům vězení. Úřady zákon často používají k tomu, aby blokovaly internetové stránky, zatýkaly sympatizanty Islámského státu nebo zadržovaly odpůrce režimu.

Na jihu Ruska ve městě Volžskij prohlásila profesorka střední školy, že se bude diskutovat o stabilitě ruského politického systému. "Začal jsem mluvit o Navalném a profesorka byla nervózní. Celou hodinu nám přednášela o morálce a hodně jsme se při tom nudili," říká třináctiletý Nikolaj.

„Nemají právo nás převychovávat. Myslím, že to dělají proto, že mají strach. Vědí, že jednou půjdeme volit," prohlašuje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1