Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsi muslim? Imigrační úředníci v USA dvě hodiny vyslýchali syna slavného boxera Muhammada Aliho

Jsi muslim? Imigrační úředníci v USA dvě hodiny vyslýchali syna slavného boxera Muhammada Aliho

Obětí protiimigrační politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa se před dvěma týdny stal i syn legendárního boxera Muhammada Aliho. Imigrační úředníci ho při návratu do USA dvě hodiny vyslýchali na mezinárodním letišti ve floridském Fort Lauderdale. 

Aliho syn padl do oka podezřívavým úředníkům 7. února, když se se svou matkou Khalilah Camachovou-Aliovou, která byla druhou ženou Muhammada Aliho, vracel z Jamajky. Během dvouhodinového výslechu se 44letého potomka slavného sportovce (jehož vlastní jméno bylo Cassius Clay) neustále ptali na to, kde přišel ke svému jménu a jestli je muslim, řekl Mancini listu Courir-Journal.

Úředníci podle právníka nechali Khalilah Aliovou jít, když jim ukázala fotografii, na níž je se svým bývalým manželem. Syn však takové štěstí neměl, protože žádný takový snímek po ruce neměl.

Když Ali junior odpověděl, že je muslim, vyptávali se ho úředníci na věci kolem jeho náboženství a chtěli také vědět, kde se narodil. Syn Cassiuse Claye se narodil v roce 1972 ve Filadelfii a má americký pas, poznamenal v této souvislosti Courier-Journal.

Mluvčí celní a hraniční kontroly Spojených států (CBP) na dotaz ohledně tohoto incidentu v e-mailovém vzkazu deníku napsal, že úřad nemůže diskutovat o jednotlivých cestujících, „nicméně všechny osoby, které přijíždějí do USA, podléhají kontrole CBP“.

„Co se týká Aliho rodiny, je naprosto jasné, že toto je spojeno se snahou pana Trumpa zakázat vstup muslimů do USA,“ řekl listu Mancini s narážkou na exekutivní nařízení podepsané prezidentem Trumpem 27 ledna, které na 90 dní zakazuje vstup do USA občanům sedmi převážně muslimských zemí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1