Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme jeden národ.“ Eritrejský prezident přijel na historickou návštěvu Etiopie

„Jsme jeden národ.“ Eritrejský prezident přijel na historickou návštěvu Etiopie

Eritrejský prezident Isajas Afewerki dnes přicestoval do Etiopie na historickou návštěvu, která má krátce po pondělním podpisu mírové dohody mezi oběma zeměmi utvrdit normalizaci jejich vztahů. Afewerki i jeho hostitel, etiopský premiér Abiy Ahmed, neskrývali v prvních vyjádřeních radost nad setkáním, které umožnilo dramatické diplomatické oteplení mezi těmito dvěma dříve skalními rivaly.

"Je to historický den pro nás všechny," řekl podle agentury AP prezident Afewerki. "Každý, kdo si myslí, že lidé v Eritreji a Etiopii jsou rozděleni, bude od nynějška považován za naivního. Jsme jeden národ - kdokoliv na to zapomíná, nechápe naši situaci."

Při slavnostním obědě v Národním paláci Afewerki řekl, že "slova nedokážou vyjádřit radost, kterou nyní cítíme. Když mluvíme, píše se historie," citovala ho agentura Reuters.

Hluboké pohnutí dal najevo také etiopský premiér Ahmed. "Nedokážu slovy vyjádřit, jak hrdý jsem," řekl při slavnostním obědě.

Právě on, který se úřadu ujal v dubnu, začal okamžitě prosazovat reformy. Rychlé přijetí mírové dohody byl jeden z jeho nejvýznamnějších i nejpřekvapivějších kroků.

Před měsícem Ahmed oznámil, že přijímá mírovou dohodu o ukončení pohraniční války, která mezi oběma zeměmi vypukla v roce 1998. Po dvouleté ostré fázi pak etiopsko-eritrejský konflikt přešel do vleklého hraničního sporu. Odhaduje se, že během něj zahynulo 80.000 lidí.

Eritrejského prezidenta uvítaly v Addis Abebě tisíce nadšených lidí. Provolávali jeho jméno, tančili, zpívali a mávali vlajkami. Někteří Etiopané přirovnávají podle agentury Reuters obnovení vztahů mezi oběma zeměmi k pádu Berlínské zdi.

Etiopie a Eritrea neudržovaly od roku 1998 diplomatické styky. Nyní se oba nejvyšší představitelé dohodli na jejich obnovení. Bývalá eritrejská ambasáda v Addis Abebě byla urychleně renovována a očekává se, že bude otevřena během Afewerkiho třídenní návštěvy.

720p 360p
Drsný život v "africké KLDR". Ženám zakazují otěhotnět, režim mučí vězně v kontejnerech na poušti

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232