Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme připraveni na občanskou válku.“ Milicionáři z amerického jihu se bojí, že jim vláda sebere zbraně

„Jsme připraveni na občanskou válku.“ Milicionáři z amerického jihu se bojí, že jim vláda sebere zbraně

Sympatizují s Donaldem Trumpem, jsou ozbrojení, ve vojenské výstroji a cvičí se pro případ války. Členové milicí v americkém jižanském státě Georgia rozhodně neponechávají nic náhodě. Obávají se nejen konfliktu s cizím státem, ale i toho, že jim vláda sebere jejich zbraně.

Členové Bezpečnostních sil Georgie (GSF), jak si skupina říká, se každý měsíc schází v odlehlém lese. U táborového ohně si vypráví historky, hlídkují a cvičí se pro případ, že by se postavili vládě, která podle nich prahne po tom, aby je odzbrojila.

„Jsem připraven na občanskou válku, občanské nepokoje, útok Severní Koreje, Ruska, invazi zahraniční vlády nebo snahy té vlastní odzbrojit lidi,“ vyjmenovává Chris Hill, 42letý právní koncipient.

Ve Spojených státech v současnosti působí 165 protivládních milicí. Jejich cíle se liší. Často je ale žene víra v individuální svobody, odpor vůči establishmentu a od loňské prezidentské kampaně také podpora Donalda Trumpa.

Rooster and Yvette DiMariovi mluví o svých soukmenovcích z milicí jako o rodině. „Všichni věří ve stejnou věc, v Ústavu, v křesťanství a to, že dělají správnou věc,“ tvrdí Rooster. Spolu se svoji ženou byli až do loňska zklamaní politikou. Jejich známí odsuzovali jejich názory jako rasistické a homofobní.

„Místo toho, abych byla doma a nic nedělala, přidala jsem se k hnutí, kde mohu otevřeně vyjádřit svůj názor,“ kvituje Yvette. „Jsem žena, jsem matka, jsem americký patriot, jsem křesťan,“ dodává.

480p 360p 240p
Polovojenská jednotka v lesích americké Georgie

Podle profesorky na Americké univerzitě ve Washingtonu Carol Gallagherové je typickým členem milicí běloch z dělnické třídy. Nemusí být nutně úplně chudý, většinou má ale práci s nízkým příjmem. Přitahuje ho tvrdá rétorika o nelegálních přistěhovalcích, jak ji v kampani prezentoval právě Trump.

„Pokud se vrátíte zpět do americké historie, tyto ozbrojené milice jsou v Americe od jejich samotného počátku. Část z nich proto, že, když sem lidé přišli, nebyly tu policejní ani vojenské síly. Příchozí si vytvořili vlastní milice, aby se ochránili,“ popisuje.

Milice a další radikální uskupení jsou v centru pozornosti po nedávných událostech v Charlottesville, kde útočník hlásící se k neonacismu najel autem do protestujících proti krajní pravici. Jednu ženu zabil. Hill však odmítá, že by některý člen milicí šel ve stopách extremistů. Každý, kdo by takové tendence projevil, bude podle něj vyloučen.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1