Jsme v přímém kontaktu se Severní Koreou, potvrdily vůbec poprvé Spojené státy | info.cz

Články odjinud

Jsme v přímém kontaktu se Severní Koreou, potvrdily vůbec poprvé Spojené státy

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vůbec poprvé potvrdila, že přímo komunikuje s režimem v KLDR ohledně jeho raketového programu. "Zkoušíme to, počkejte na výsledek," řekl ministr zahraničí Rex Tillerson novinářů, když se ho zeptali, jak by začal jednání s Kim Čong-unem. Informaci přinesl deník New York Times.

"Zeptali jsme se jich, jestli chtějí mluvit," vysvětluje Tilleson. "Máme způsoby komunikace, nejsme ve tmě. Máme dva nebo tři otevřené komunikační kanály s Pchjongjangem," upřesnil.

Jak reagovala KLDR, Tillerson neřekl. Neuvedl, jestli ze strany režimu došlo na jiná slova než opakování hrozeb přes státní média. Pchjongjang čerstvě oznámil, že je připravený na další jaderný test a sestřelení amerických letadel v mezinárodním prostoru. 

KLDR otestovala vodíkovou bombu autor: Info.cz

"Můžeme snimi mluvit," opakoval Tillerson. "A mluvíme s nimi. Na dotaz novinářů, zda komunikace probíhá přes Čínu, řekl že ne, že veškerý kontakt probíhá přímo. 

Tillersona dnes přijal v Pekingu čínský prezident Si Ťin-pching, s nímž měl šéf americké diplomacie na programu mimo jiné rozhovor o krizi kolem Severní Koreje. Washington naléhá na Peking, aby vyvíjel co největší nátlak na Pchjongjang s cílem zastavit severokorejský vývoj raket a jaderných zbraní.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v pátek konstatovala, že šestý jaderný test, který Severní Korea podnikla 3. září, nasvědčuje tomu, že země udělala velký pokrok na cestě k vývoji zbraní, jež představují riziko pro celý svět.

Rada bezpečnosti OSN na test reagovala tím, že na Severní Koreu uvalila nové, přísnější sankce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud