Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Jsou horší, než atomová bomba," řekl o homosexuálech indonéský politik. Gayové tam čelí drsnému pronásledování

"Jsou horší, než atomová bomba," řekl o homosexuálech indonéský politik. Gayové tam čelí drsnému pronásledování

Stačilo necelých 18 měsíců, aby se situace gayů a lesbiček v Indonésii stala z celkem standardní v naprosto nesnesitelnou. Míra tolerance se v největší muslimské zemi prudce snížila a členové LGBT komunity tak nyní musejí čelit útokům jednotlivců, policejní brutalitě, masovým protestům i výrazně zhoršenému politickému klimatu. Většina z nich se obává o svou bezpečnost. 

Změna přístupu společnosti přišla s nečekanou silou a razancí. „Indonéští gayové jsou vyčerpaní a vystrašení,“ tvrdí Kyle Knight z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. „I aktivisté, kteří na scéně působí již o 80. let říkají, že nikdy neviděli něco takového,“ dodává.

Přitom ještě nedávno bylo všechno ještě jinak. Gayové byly v Indonésii tolerováni. Většina běžných lidí vůči sexuálním minoritám razila přístup ´žít a nechat žít´. Pouze malá část Indonésie – zejména provincie Aceh – stavěla homosexualitu mimo zákon. To se však má nyní změnit. „Lidé z LGBT komunity budou čelit zákonu a sociálním sankcím, společnost je nebude akceptovat,“ říká policejní šéf Anton Charliyan.

Problémy pro LGBT (lesbickou, gay, bisexuální a transsexuální) komunitu začaly na počátku roku 2016, kdy se několik prominentních politiků včetně vládních ministrů postavilo proti sexuálním minoritám. Ministr obrany Ryamizard Ryacudu například tehdy uvedl, že homosexualita je horší než atomová válka. „Pokud by dopadla atomová bomba na Jakartu, tak Semarang by zasažen nebyl. Jenže práva pro LGBT komunitu mohou zničit vše, co známe, během prchavého okamžiku,“ varoval ministr.

Po politicích se přidali zdravotnické organizace, když tamní psychiatrická asociace varovala, že homosexuální lidé musejí mít psychické problémy. Mobilní aplikace a internetové seznamky určené pro LGBT komunitu byly zakazovány, policie zřídila zvláštní jednotku pro boj se sexuálními minoritami. A loni na podzim skupina konzervativních aktivistů podala podnět k Ústavnímu soudu, aby postavil homosexualitu mimo zákon – verdikt se očekává v průběhu července. „Tento hon není hnaný jen bigoterií a neporozuměním, ale i veřejnými činiteli. Myslím, že situace je opravdu děsivá,“ popisuje Knight.

Gayové v Indonésii tak upírají své naděje k prezidentu Joko Widodovi, který je symbolem progresivity. Widodo se sice LGBT komunity na konci loňského roku již zastal, nicméně někteří komentátoři zpochybňují jeho angažovanost. Prezident by si totiž proti sobě popudil velkou část indonéské veřejnosti, což by před nadcházejícími prezidentskými volbami nemusel být úplně taktický krok.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1