Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsou novináři hybridní hrozba? Vnitro odpovědělo na předvolební stížnost Pilného

Jsou novináři hybridní hrozba? Vnitro odpovědělo na předvolební stížnost Pilného

Podle ministra financí Ivana Pilného (za ANO) se novináři, kteří píší o takzvaných zajišťovacích příkazech, můžou dopouštět hybridního útoku. Ministerstvo financí v říjnu požádalo ministerstvo vnitra o posouzení reportáží zveřejněných portálem Seznam. Specializované Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra však Pilného stížnost odmítlo. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Ministr financí Ivan Pilný napsal těsně před volbami na vnitro stížnost na reportáže zveřejněné v pořadu Zvláštní vyšetřování na portálu Seznam.cz. Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík v nich odhalovali likvidační praxi finančních úředníků v rámci vydávání takzvaných zajišťovacích příkazů.

„Reportáž dle našeho názoru cílí na zdiskreditování dobrého jména resortu ministerstva financí a jeho činnosti související s bojem proti možným daňovým únikům, a to zejména vůči institutu zajišťovacích příkazů, které jsou účinným nástrojem k jejich zamezování. Uvedené kroky mohou být účelově vedeny ze strany skupin působících na straně organizovaného zločinu ve vazbě na komodity s vysokým daňovým zatížením,” citoval část dopisu Pilného portál Neovlivní.cz. Nyní se Pilný dočkal reakce.

Ministr vnitra Milan Chovanec Pilnému odpověděl, že z jeho stížnosti žádná hybridní hrozba ze strany novinářů nevyplývá. Již dříve navíc konstatoval, že Pilného dopis považuje za útok na svobodu médií. „Ministerstvo vnitra vyhodnotilo informace, které jste nám zaslal, nicméně musím konstatovat, že téma gesčně spadá pod Váš resort. Ten je jako jediný schopen dodat konkrétní informace, které by to, co označujete za dezinformace, vyvrátily. Ministerstvo vnitra v současné době nedisponuje fakty, které by ho oprávnily tvrdit, že jde o hybridní útok, ani nedisponuje provozními a organizačními informacemi z fungování Vašeho úřadu, které by mu umožnily informace vyvrátit,” napsalo vnitro Pilnému.

Stejný názor sdílí i Syndikát novinářů, který uvedl, že pokud ministr financí s obsahem reportáže nesouhlasí a má důkazy, může standardní cestou žádat o uvedení skutečností na pravou míru nebo postupovat soudní cestu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1