Jsou novináři hybridní hrozba? Vnitro odpovědělo na předvolební stížnost Pilného | info.cz

Články odjinud

Jsou novináři hybridní hrozba? Vnitro odpovědělo na předvolební stížnost Pilného

Podle ministra financí Ivana Pilného (za ANO) se novináři, kteří píší o takzvaných zajišťovacích příkazech, můžou dopouštět hybridního útoku. Ministerstvo financí v říjnu požádalo ministerstvo vnitra o posouzení reportáží zveřejněných portálem Seznam. Specializované Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra však Pilného stížnost odmítlo. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Ministr financí Ivan Pilný napsal těsně před volbami na vnitro stížnost na reportáže zveřejněné v pořadu Zvláštní vyšetřování na portálu Seznam.cz. Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík v nich odhalovali likvidační praxi finančních úředníků v rámci vydávání takzvaných zajišťovacích příkazů.

„Reportáž dle našeho názoru cílí na zdiskreditování dobrého jména resortu ministerstva financí a jeho činnosti související s bojem proti možným daňovým únikům, a to zejména vůči institutu zajišťovacích příkazů, které jsou účinným nástrojem k jejich zamezování. Uvedené kroky mohou být účelově vedeny ze strany skupin působících na straně organizovaného zločinu ve vazbě na komodity s vysokým daňovým zatížením,” citoval část dopisu Pilného portál Neovlivní.cz. Nyní se Pilný dočkal reakce.

Ministr vnitra Milan Chovanec Pilnému odpověděl, že z jeho stížnosti žádná hybridní hrozba ze strany novinářů nevyplývá. Již dříve navíc konstatoval, že Pilného dopis považuje za útok na svobodu médií. „Ministerstvo vnitra vyhodnotilo informace, které jste nám zaslal, nicméně musím konstatovat, že téma gesčně spadá pod Váš resort. Ten je jako jediný schopen dodat konkrétní informace, které by to, co označujete za dezinformace, vyvrátily. Ministerstvo vnitra v současné době nedisponuje fakty, které by ho oprávnily tvrdit, že jde o hybridní útok, ani nedisponuje provozními a organizačními informacemi z fungování Vašeho úřadu, které by mu umožnily informace vyvrátit,” napsalo vnitro Pilnému.

Stejný názor sdílí i Syndikát novinářů, který uvedl, že pokud ministr financí s obsahem reportáže nesouhlasí a má důkazy, může standardní cestou žádat o uvedení skutečností na pravou míru nebo postupovat soudní cestu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud