Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsou to lži, tajné popravy 13 tisíc lidí se nekonaly.“ Sýrie odmítá alarmující zprávu

„Jsou to lži, tajné popravy 13 tisíc lidí se nekonaly.“ Sýrie odmítá alarmující zprávu

Syrské ministerstvo spravedlnosti popřelo zprávu Amnesty International (AI), podle které vláda v obávané věznici Sajdnájá tajně popravila na 13 tisíc svých odpůrců. Lidskoprávní organizace vydala zprávu založenou na svědectví desítek lidí v úterý s tím, že se popravy konaly z nařízení nejvyšších úředníků.

Syrské ministerstvo spravedlnosti obvinění AI označilo za „zcela nepravdivé“. Média, která o zprávě Amnesty International informovala, podle ministerstva „pobuřují a uvádějí v omyl“. Snaží se tak prý očernit syrskou vládu v době, kdy armáda zaznamenává úspěchy v boji proti teroristům.

Obvinění jsou nepodložená, jelikož všechny popravy prováděné v Sýrii jsou vykonáním trestů, k nimž předtím dospěly soudy, tvrdí ministerstvo.

Podle AI bylo mnoho z popravených lidí oběšeno po vojenských procesech, jež v některých případech trvaly pouze pár minut. K popravám 13 tisíc lidí zde mělo podle úterní zprávy dojít v letech 2011 až 2015. Své tvrzení lidskoprávní organizace zakládá na výpovědích 84 svědků včetně bývalých členů ostrahy věznice či lidí přeživších věznění.

Z bojiště dnes přišla zpráva o bombardování povstalecké části města Homs. Syrská letadla při něm podle místních zabila osm lidí a další osoby zranila. O útocích informovali záchranáři. Nálet na předměstí Al-Vair byl podle prosyrských zdrojů odvetou za předchozí povstalecké ostřelování vládních částí Homsu.

Podle agentury Reuters je útok na Al-Vair výjimečný, protože syrská letadla a také spojenecké ruské letectvo se nyní soustřeďují na povstalecké cíle zejména v severosyrské provincii Idlib.

Syrská vláda se snažila vyjednat v Al-Vairu evakuační dohodu. Povstalci podle ní měli čtvrť opustit a předat vládě, jak se to podařilo dohodnout v dalších částech západní Sýrie. Tam povstalci odešli se svými zbraněmi a většina z nich zamířila do Idlibu. Jednání v Al-Vairu byla částečně úspěšná loni, když v září z předměstí odešlo 120 oponentů režimu. Zbylí tam ale stále jsou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744