„Jste Američan? Zastřelíme vás.“ Severokorejské děti se učí nenávidět USA a poslouchat Kima | info.cz

Články odjinud

„Jste Američan? Zastřelíme vás.“ Severokorejské děti se učí nenávidět USA a poslouchat Kima

Na první pohled vypadají podobně jako jejich vrstevníci v jiných zemích. Rádi sportují, rádi hrají počítačové hry. Když se však s dětmi ze Severní Koreje dáte do řeči, pochopíte, že jejich život výrazně ovlivňuje všudypřítomná komunistická propaganda. Američany nenávidí tak, že by je nejraději zastřelily.

Počítačové hry nejsou v Severní Koreji jen zábavou. Fungují jako příprava na dospělost, v jejíchž prvních letech na mladé Severokorejce čeká služba v armádě. O nepříteli mají ale místní jasno už v dětství.

„Střílím protivníka,“ odpověděl jeden z mladíků reportérovi CNN, když se ho zeptal, co dělá v jedné z her. Chlapec s namířenou elektronickou zbraní na monitoru virtuálně zabíjel jednoho vojáka za druhým. Pohotově odpověděl i na dotaz, kdo tím nepřítelem je. „Američané,“ vykřikl.

„Co kdybych vám řekl, že jsem také Američan. Zabili byste mě?“ divil se novinář. Následovalo okamžité ano. „Napadli nás, zabíjeli naše lidi. Pohřbít je zaživa a zabít je,“ pravili chlapci, když s hrou skončili. Tváří v tvář Američanovi nakonec slovník zmírnili. Řekli, že pokud je hodný, nezastřelí ho.

Je to severokorejský paradox. Jinak milí, vstřícní a pohostinní lidé si o Američanech myslí jen to nejhorší a nejraději by je viděli mrtvé. Jejich myšlení ovlivňuje všudypřítomná propaganda, která je učí USA nenávidět a být naprosto loajální k vládnoucí rodině Kimů.

Nenávist k Američanům je vidět i ve školách. Třeba v hodinách matematiky děti počítají příklady s válečnými tématy. „Američané mají deset tanků. Severokorejská armáda zničila pět z nich. Kolik jich zůstalo?“ popsal jeden z typických příkladů pro Deutsche Welle uprchlík Kim Ju-il.

Ve školách se také soutěží o pobyt v táboře Songdowon, který je považovaný za nejlepší v zemi. Důležité nejsou individuální výkony, ale to, jak umí žáci spolupracovat. Žádanému táboru dominuje socha dvou předchůdců Kim Čong-una v obklopení šťastných dětí.

Skutečné děti v kempu současného vůdce obdivují. Jeden z chlapců ho označuje za svého otce, který mu dává lásku, jakou mu nemohou dát ani skuteční rodiče. „Prohlašuji, že se stanu opravdovým členem dětské unie, který lépe studuje, aby splatil lásku respektovaného vůdce Kim Čong-una,“ praví.

„Důvod, proč diktatura v Severní Koreji funguje, není jen izolace od okolního světa,“ dodává Kim Ju-il s tím, že zásadní roli hraje právě systém výchovy a vzdělávání mladých lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud