Jste pokrytci, zuří řecký ministr pro migraci. Evropa prý odmítá nezletilé uprchlíky | info.cz

Články odjinud

Jste pokrytci, zuří řecký ministr pro migraci. Evropa prý odmítá nezletilé uprchlíky

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas dnes odsoudil „pokrytectví“ Evropy, která podle něho odmítá sdílet břemeno stovek nezletilých migrantů bez doprovodu žijících v přeplněném táboře Moria na ostrově Lesbos v Egejském moři.

„V Morii máme problémy s nezletilými uprchlíky bez doprovodu. Žádáme Evropu, aby si některé z nich vzala, ale ona nikoho nebere,“ stěžoval si Muzalas v dnes zveřejněném rozhovoru s řeckou tiskovou agenturou ANA.

Nezletilých bez doprovodu je v Morii podle úředních zdrojů 250. K těm patří dalších 68 dětí, které jsou s příbuznými.

Ministr tábor navštívil v pondělí u příležitosti Vánoc. Životní podmínky, které nabízí, jsou předmětem kritiky mnoha nevládních organizací a médií. Je jedním z nejvíce přeplněných pěti táborů na východořeckých ostrovech v Egejském moři. Soustředí se v něm více než 5000 uprchlíků, zatímco jeho kapacita je pouze 2300 lidí.

„Evropa musí skoncovat se svým pokrytectvím. Je snadné si hrát na žalobce,“ dodal Muzalas.

Životní podmínky v Morii jsou hroší přes zimu, kdy je chladno a deštivo. Mnoho uprchlíků a migrantů žije stále ve stanech, i když řecké úřady tam postupně instalují obytné kontejnery, které pro jejich obyvatele kromě nejobyčejnějších lůžek zajišťují také více tepla. Loni na podchlazení zemřeli v táboře tři lidé.

Východořecké ostrovy se staly vstupní branou pro příchod statisíců uprchlíků a migrantů hlavně z Asie, kteří zejména v roce 2015 mířili přes Turecko do Evropy. Od března loňského roku, kdy Evropská unie uzavřela s Tureckem dohodu o kontrole společné námořní hranice v Egejském moři, ale počet migrantů směřujících do Řecka prudce klesl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud