Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Juppé vzdává francouzské prezidentské volby. Bude za pravici bojovat dál průšvihář Fillon?

Juppé vzdává francouzské prezidentské volby. Bude za pravici bojovat dál průšvihář Fillon?

Alain Juppé se nehodlá stát kandidátem v jarních francouzských prezidentských volbách. Ve svém dnešním prohlášení v Bordeaux uvedl, že je na to pozdě. Pravice, k níž Juppé patří, čelí problémům kvůli skandálu kolem svého nynějšího kandidáta Françoise Fillona.

„Ještě nikdy se volby nekonaly v tak složité situaci. Nejsem schopen získat nezbytnou sjednocující podporu. Proto jednou pro vždy potvrzuji, že nebudu kandidovat. Pro mne je příliš pozdě,“ řekl expremiér Juppé, který je nyní starostou města Bordeaux. První kolo voleb hlavy státu se uskuteční koncem dubna.

Přiznal, že se nepovažuje za představitele obnovy. „Pro mne je příliš pozdě, ale není pozdě pro Francii. Děkuji těm, kteří ve mně vidí záchranu, i když kritizovali mou linii a mé plány. Podělím se o svůj názor s tím, kdo ponese barvy pravice a středu,“ řekl Juppé.

Kandidátem těchto politických sil je Fillon, jehož preference v průzkumech nepřestávají klesat. Byl původně favoritem voleb, ale v posledních týdnech čelí podezření, že jeho manželka a děti neoprávněně pobíraly příjmy jako parlamentní asistenti. Minulý týden se navíc ukázalo, že bude zřejmě obviněn ze zneužití veřejných financí. Jeho odstoupení z kampaně si přeje přes 70 procent lidí, ale Fillon to vytrvale odmítá.

 

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy dnes těsně před Juppého vystoupením vyzval ke třístrannému setkání s Fillonem. V loňských primárkách umírněné pravice skončil Sarkozy až třetí za oběma soupeři.

„Vzhledem k vážnosti situace, v níž se ocitá pravice a střed, je povinností každého zachovat jednotu. Naše roztříštěnost pomáhá extrémní pravici. V tomto duchu navrhuji Françoisi Fillonovi a Alainovi Juppému sejít se a najít východisko ze situace, jež nemůže dále trvat a která Francouze hluboce zneklidňuje,“ uvedl dnes Sarkozy v prohlášení. Fillon se se Sarkozym setkat chce.

 

Strana Republikáni podle původního plánu ohlásila na 18:00 schůzku svého politického výboru, Sarkozy se má sejít s některými členy vedení strany. Jeho blízký spolupracovník a europoslanec Brice Hortefeux řekl, že by se situace mohla vyjasnit v úterý. „Zítra (v úterý) ráno svolám poslance blízké Sarkozymu a potom padne rozhodnutí. Je naléhavé, abychom rozhodli, dali se dohromady a znovu se odrazili,“ řekl Hortefeux.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link