K thajským letoviskům se žene nejhorší tropická bouře za desítky let. Ohrožuje i stovky českých turistů | info.cz

Články odjinud

K thajským letoviskům se žene nejhorší tropická bouře za desítky let. Ohrožuje i stovky českých turistů

K jižnímu pobřeží Thajska se blíží tropická bouře Pabuk, která má zasáhnout i oblíbená letoviska na ostrovech Pchúket, Saumi či v provincii Krabí. Na místě právě vrcholí turistická sezona, v ohrožení jsou tak nejenom místní, ale také spousta zahraničních návštěvníků, včetně 2500 Čechů. Thajské úřady už evakuovaly desítky tisíc lidí, přerušily trajektovou dopravu a ruší i letecké spoje. České ministerstvo zahraničí vydalo upozornění, aby turisté situaci nepodceňovali.

Podle agentury Reuters by měla bouře, jejíž vítr dosahuje 65 kilometrů za hodinu, udeřit na thajskou pevninu v pátek. Meteorologové uvedli, že husté lijáky, silný vichr a vlny dosahující výšky pěti metrů budou bičovat 16 provincií na jihu Thajska od dneška do soboty.

Thajská letecká společnost Bangkok Airways kvůli blížící se bouři již zastavila lety na ostrov Samui i opačným směrem. Podle thajských médií byly přerušeny rovněž trajektové spoje z tohoto ostrova i na ostrov. V tamních letoviscích tak mohou uváznout stovky turistů, napsala agentura AP.

Provozovatelé hotelů na ostrově Samui přijímají preventivní opatření. „Od rána zatloukáme okna, připravujeme lékárničky s první pomocí, kapesní svítilny, vodu, potraviny a palivo pro generátor,“ řekla vedoucí jednoho z místních hotelů Ampavan Taopchengová. Podle ní k podobným krokům přistoupily i další hotely v lokalitě.

V Thajsku je nyní více než 2500 českých turistů, odhaduje Asociace cestovních kanceláří. „Zatím české cestovní kanceláře nemusely nikoho evakuovat, ale za pár hodin to může být jinak,“ řekl ČTK místopředseda asociace Jan Papež. Individuálním turistům v zemi asociace doporučuje zaregistrovat se do systému ministerstva zahraničí Drozd.

České ministerstvo zahraničí vydalo pro cesty do Thajska upozornění. Doporučuje nepodceňovat situaci, dbát pokynů úřadů, v případě nouze se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu. Podle úřadu by zhoršené počasí mělo kulminovat v noci ze 4. na 5. ledna. Omezení jsou možná i v předchozích a následujících dnech. Ministerstvo rovněž doporučuje registraci v systému Drozd.

Na ostrově Samui již v pátek zahynul ruský turista, když se snažil zachránit svou dceru z mořského příboje. Thajská televize PBS uvedla, že dcera přežila, ale otec ztratil vědomí, když ho vlny smetly na útesy, a záchranáři ho již nedokázali oživit. Podle agentury AP se tak Rus patrně stal první obětí bouřlivého počasí.

Thajské úřady evakuovaly ropné plošiny a vyzvaly majitele lodí, aby nevyplouvali na moře. Podle agentury AP by bouře Pabuk by mohla být nejhorší od roku 1989, kdy tajfun Gay zanechal po sobě více než 400 mrtvých.

Turismus v jižním Thajsku představuje významný zdroj příjmů do státní pokladny. Úřady jsou velice citlivé na bezpečnost návštěvníků obzvláště po incidentu z loňského července, při němž se na rozbouřeném moři poblíž letoviska Pchúket potopila loď s turisty. Zahynulo tehdy 47 Číňanů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud