Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K útoku v Istanbulu se přihlásil Islámský stát. Měl pachatel komplice?

K útoku v Istanbulu se přihlásil Islámský stát. Měl pachatel komplice?

Za novoročním útokem na diskotéku Reina v Istanbulu stojí podle všeho teroristická organizace Islámský stát. Co začínalo být zřejmé poté, co se od útoku distancovali Kurdové, potvrdila tisková agentura Reuters.

O tom, že by za útokem mohl stát někdo z takzvaného Islámského státu, informovala s odvoláním na bezpečnostní složky od rána turecká média. Zprávu následně potvrdila agentura Reuters, podle které se islamisté už k útoku veřejně přihlásili.

Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek," uvedl IS v prohlášení.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, kdy by za střelbou v klubu měl stát pachatel původem z Kyrgyzstánu nebo Uzbekistánu. Na diskotéce přišlo o život 39 lidí, poslední identifikovanou obětí je podle zdrojů deníku Bild 26letý Němec. Podle ministerstva zahraničí není mezi mrtvými žádný Čech. Útočník je stále na útěku.

Turecký deník Yeni Safak s odvoláním na zdroj z okruhu vyšetřovatelů uvádí, že z 39 obětí jich na následky střelby zemřelo 38, jednu osobu ušlapal dav, který prchal z budovy. Zraněno bylo 65 lidí, z nichž čtyři jsou nadále v kritickém stavu. Objevují se rovněž informace, že všechny rány byly vypáleny ze samopalu AK-47, známého také jako kalašnikov.

Útočník nesl na zádech batoh, ve kterém měl náhradní munici, v klubu jsou patrné pozůstatky po stovkách vypálených střel. Po skončení střelby se muž, kterého označil Islámský stát za jednoho ze svých bojovníků, převlékl.

Následně se podle informací tureckých médií ukryl v kuchyňce klubu, kde strávil třináct minut, zatímco venku zavládla panika. Nově se zdá pravděpodobné, že neutekl přes Bospor, jak se původně předpokládalo. Jedním ze služebních východů se zřejmě pouze vmísil do davu.

Na útok to vrhá zcela nové světlo, jelikož je v tomto případě pravděpodobné, že měl muž komplice, který se v prostorách diskotéky skvěle vyznal. Mohlo se jednat o některého ze zaměstnanců zařízení.

Vyšetřovatelé se rovněž domnívají, že útočník místo navštívil v týdnu před silvestrovskými oslavami, aby se lépe seznámil s prostředím. Na základě tohoto podezření policie analyzuje nahrávky bezpečnostních kamer klubu Reina z minulého týdne.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1