Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K válce, kterou nikdo nechce, chybí jen málo. Problém je, že Gaza nemá co ztratit, míní odborník

K válce, kterou nikdo nechce, chybí jen málo. Problém je, že Gaza nemá co ztratit, míní odborník

Nejhorší střety od války z roku 2014 se v posledních týdnech odehrály u pásma Gazy; dvoumilionového pruhu země sevřeného mezi Izrael, Egypt a Středozemní moře. Dnes jsou v plánu další protesty. Násilí, během kterého se mrtví počítaly na desítky, jen ukázalo, jak blízko mají židovský stát a území ovládané teroristickou skupinou Hamás k válce. Tu si nikdo z nich nepřeje, v úterý však bylo její vypuknutí otázkou pár desítek minut. 

Byl to jeden z desítek granátů vypálených z pásma Gazy, který mohl skončit dvojitou katastrofou. Právě on totiž minulý týden dopadnul na dvorek izraelské školky jen pár desítek minut předtím, než se na místě začaly scházet malé děti. „Pokud by střela byla vypálena o něco později, Izrael a Hamás by dnes nejspíše byly ve válce,“ míní ve své analýze pro magazín The Atlantic David Kenner, novinář žijící na Blízkém východě.

Pásmo Gazy je jako velký tlakový hrnec, u kterého si nikdo nemůže být pořádně jistý, kdy bude tlak neúnosný. Na malém kousku vyprahlé země mezi Izraelem, Egyptem a Středozemním mořem jsou natěsnány dva miliony lidí. Podmínky jsou otřesné, OSN je hodnotí jako „neobyvatelné“.

„Všechny myslitelné indikátory se neustále zhoršují,“ tvrdí zpráva OSN. „Od dodávek energií a pitné vody přes vzdělanost, výši příjmu až po zdravotnictví.“ V pásmu žije většina mladých lidí, nazývají sami sebe Ztracená generace. Nemají majetek, nemají vyhlídky a nemají ani co ztratit.

A to je problém i pro Izrael, uvědomuje si Giora Eiland, bývalý generál izraelské armády (IDF). Podle totiž stále zhoršující se podmínky činí případný budoucí konflikt mezi oběma entitami nevyhnutelný. Židovský stát by podle něj měl upustit od vlády železné ruky a namísto toho začít v Gaze s podporou infrastrukturních projektů. V Izraeli však tento názor stále patří k minoritě. 

„Tyto projekty by nicméně pomohly vládu v Gaze motivovat, konečně by měla co ztratit. Pochopila by, že pokud by obnovila vlny násilí vůči Izraeli, o tyto důležité projekty by okamžitě přišla,“ naznačuje Eiland možnou cestu. 

Jak argumentuje Eiland i OSN, situace v Gaze je neudržitelná, neustále se zhoršuje a Izrael na problém Gaza bude muset dříve či později reagovat. Jak připouští i deník Jerusalem Post, když přijde na Gazu, Izrael nyní žádný plán nemá.

„Chceme jednu explozi za druhou, eskalace násilí, léto co léto? Až do chvíle, kdy náhodný granát zasáhne děti během školní výuky, pak svoláme všechny jednotky a potáhneme na Gazu? Opravdu to vše musí skončit okupací, kterou většina z nás nikdy nechtěla?“ ptá se izraelský deník.

Ani Izrael, ani Hamás si válku nyní nepřejí, míní Amos Yadlin, bývalý ředitel izraelské vojenské rozvědky. „Hamás ví, že v případě ozbrojeného konfliktu by zaplatil velmi vysokou cenu, Izrael se zase raději soustředí na severní hranici s Libanonem a Sýrií."  Židovský stát si rovněž uvědomuje, že je velmi obtížné dosáhnout skrze ozbrojený konflikt jakéhokoliv strategického úspěchu. Jenže střízlivé uvažování častokrát ve válkách neplatí.

„Pokud by v té školce byly děti zasažené granátem, tak už bychom mluvili o tom, jak se rozjíždějí izraelské tanky proti Gaze,“ je přesvědčený zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1