Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K volbám už v 16 letech? Němci chtějí, aby k urnám mohli mladší voliči

K volbám už v 16 letech? Němci chtějí, aby k urnám mohli mladší voliči

Německá vládní sociální demokracie i opoziční Zelení podle televize n-tv chtějí, aby se už šestnáctiletí mohli účastnit voleb. Zatím mají v Německu volební právo jen občané starší 18 let. Změna pravidel je ale vzhledem k odporu dlouhodobě nejsilnějšího německého uskupení - konzervativní unie CDU/CSU - nepravděpodobná.

„Už nyní existuje nerovnováha mezi oprávněnými zájmy mladých a zájmy seniorů. Bylo by jen férové, dát mladším větší politickou sílu," je přesvědčena generální tajemnice sociálních demokratů Katarina Barleyová. Strana podle ní požadavek zařadí do volebního programu před zářijovým hlasováním o novém složení Spolkového sněmu.

„Chceme prosadit snížení volebního věku na 16 let, aby mohli mladí lidé politiku aktivně spoluvytvářet," říká také předsedkyně poslanců za Zelené Katrin Göringová-Eckardtová, jejíž strana změnu navrhuje už delší dobu.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové změnu odmítá. Nedává podle ní smysl, aby mladiství ve věku 16 let mohli volit, ale v dalších ohledech nadále plnoletosti nabývali až v 18 letech.

Letošních parlamentních voleb se může zúčastnit 61,5 milionu oprávněných voličů. Největší část z nich tvoří lidé starší 70 let (20,7 procenta) a lidé ve věku 50 až 60 let (20 procent). Voličů ve věku 18 až 30 let je naproti tomu jen 15,4 procenta.

Na rozdíl od celostátních voleb mohou Němci v některých zemských a komunálních volbách hlasovat už od 16 let.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744