Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K zaplavenému Houstonu se žene další bouře. V ohrožení je 5 milionů lidí

K zaplavenému Houstonu se žene další bouře. V ohrožení je 5 milionů lidí

Mokro v v domech a strach v srdci. O víkendu zasáhl stát Texas silný hurikán Harvey, který pustošil a zabíjel. Podle pondělních údajů si Harvey vyžádal pět mrtvých, kromě ničivého větru přinesl i vytrvalou bouři, která způsobila bleskové záplavy. Evakuovat se proto musely desetitisíce lidí, mnozí ale zůstali uvěznění na střechách svých domů či aut. Podle úřadů by sílící povodně mohly ohrozit dalších až 5 milionů lidí.

Houstonské úřady obdržely kvůli tropické bouři Harvey 6 000 volání a zachránily více než 1 000 lidí. Předpovědi meteorologů neslibují pro příštích 24 hodin další zeslabení bouře. Harvey zeslábl z hurikánu na tropickou bouři už během soboty. Vytrvalé deště ale rozvodnily toky a způsobily v Texasu největší škody od hurikánu v roce 1961.

Bouře postupuje na jihovýchod rychlostí šest kilometrů za hodinu a doprovází ji vítr o rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. Síla bouře se přitom má v příštích 24 hodinách změnit jen málo a dokonce je možné její mírné zesílení. Na texaském pobřeží a na jihozápadě státu Louisiana má do pátku napršet dalších až 635 milimetrů srážek.

Komplikace Harvey působí i leteckých společnostem. V USA tak bylo již zrušeno přes čtyři tisíce letů, nicméně toto číslo se nejspíše ještě zvýší. Letecké společnosti United Airlines a Southwest Airlines, které Houston využívají jako jednu ze svých velkých přestupních stanic, musely kvůli řádění živlu řadu spojů zrušit a u dalších upravit letovou trasu.

Houston v neděli pro evakuované otevřel své hlavní konferenční centrum, což podle agentury Reuters vyvolává vzpomínky na hurikán Katrina, který před 12 lety zdevastoval New Orleans, kde 30 000 obyvatel strávilo několik dní v bezútěšných podmínkách na stadionu Superdome. Bílý dům mezitím oznámil, že v úterý navštíví Texas, v němž platí stav přírodní katastrofy, prezident Donald Trump.

Ve dvoumilionovém Houstonu se kvůli záplavám musely tisíce lidí uchýlit na střechy budov či na jiná vyvýšená místa. Záchranáři jsou zahlceni prosbami o pomoc, na které nestíhají reagovat. Ze zatopených částí nejlidnatějšího texaského města a jeho okolí bylo dosud zachráněno více než 1 000 lidí. Mnohé komunikace v Houstonu jsou neprůjezdné, kvůli záplavám byla ve městě uzavřena obě velká letiště. Někteří lidé podle agentury AP použili nafukovací matrace či nafukovací plážové hračky, aby se přes vodu dostali do bezpečí.

Starosta Turner oznámil, že nouzové ubytování bylo dosud poskytnuto 5500 lidem, ale že počet takto ubytovaných vzhledem k evakuacím výrazně vzroste. Turner se také obrátil na dobrovolníky, aby poskytli pomoc rodinám v nouzi.

Národní meteorologická služba (NWS), která sleduje situaci po hurikánu Harvey, vydala upozornění před dalšími záplavami. Ty by mohly zasáhnout až 5 milionů zdejších obyvatel. Armáda již začala vypouštět vodu z houstonských vodních nádrží Addicks a Barker ve snaze zabránit zaplavení centra Houstonu. Hladina vody valící se ulicemi města totiž prudce stoupá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1