K zavaleným polským horníkům záchranáři spustili jídlo a telefon, kontakt ale zatím nenavázali | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K zavaleným polským horníkům záchranáři spustili jídlo a telefon, kontakt ale zatím nenavázali

K zavaleným polským horníkům záchranáři spustili jídlo a telefon, kontakt ale zatím nenavázali

 Po šesti dnech bezvýsledného pátrání po trojici pohřešovaných horníků na jihu Polska se dnes záchrannému týmu podařilo prohloubit otvor do chodby, kde by se podle odhadů měli zavalení muži nacházet. Záchranáři tam poté začali spouštět speciální telefon a balíček se zásobou jídla a tekutin, informovala agentura PAP. Kontakt s havíři se zatím navázat nepodařilo.

Sobotní otřes uvěznil v uhelném dole Zofiówka nedaleko Katovic sedm horníků v hloubce okolo 900 metrů. Při záchranné akci se podařilo dostat ven dvojici z nich, dva další přišli o život a tři se stále pohřešují.

Důlní experti pracující na místě dnes dokázali prohloubit otvor o průměru necelých deset centimetrů, kterým podle mluvčího důlní společnosti JSW začali spouštět speciální komunikační zařízení a balíček se zásobami. Jde již o druhý pokus vyvrtat díru do důlní chodby nacházející se ve zmíněné hloubce; první skončil nezdarem.

Podle mluvčího záchranný tým dále pokračuje v odčerpávání vody, která v noci na středu zaplavila část podzemí a komplikuje pátrání. Záchranáři mají práci ztíženou i tím, že kvůli vysoké koncentraci výbušného metanu musejí pracovat bez využití elektřiny či dálkově řízených robotů poskytnutých vojenským námořnictvem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.