Kalifornie v plamenech: Lesní požáry už mají osm obětí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalifornie v plamenech: Lesní požáry už mají osm obětí

Kalifornie v plamenech: Lesní požáry už mají osm obětí

Lesní požáry, které týden sužují sever Kalifornie, mají podle médií už osm obětí a několik osob se pohřešuje. Plameny v této oblasti spálily na 360 kilometrů čtverečních porostů a zničily přes 650 domů. Před ohnivou smrští utekli obyvatelé několikatisícového městečka Lakeport. V celé Kalifornii s lesními požáry bojuje už na 12.000 hasičů.

Oheň sužující oblast severokalifornského města Redding je podle agentury AP nejhorším z lesních požárů, které nyní devastují západ Spojených států od státu Oregon přes Kalifornii, Nevadu až po Texas. V oblasti Redding při něm za týden zemřelo šest lidí, z toho dvě děti.

V neděli se dali na útěk lidé z Lakeportu poté, co se k městečku nebezpečně přiblížily dva požáry pustošící místní okres Lake a sousední správní celek Mendocino. Lakeport, které má kolem 5000 obyvatel, leží asi 370 kilometrů severně od San Franciska. Podle úřadů je v oblasti ohroženo více než 4500 budov.

Boj s ohnivým živlem ztěžují vysoké teploty a měnící se směr větru. Na severu Kalifornie se od minulého pondělka zatím podařilo uhasit jen asi pět procent požárů, na další plochy porostu se však oheň dál šíří. Představitel kalifornského úřadu pro ochranu lesů Bret Gouvea byl nicméně v neděli optimistický, podle něj se plameny už nešíří tak rychle jako v předchozích dnech.

Podle kalifornských úřadů bylo evakuováno asi 50.000 lidí. Jednou z obětí, o níž v neděli informovala místní policie na severu Kalifornie, byla osoba, která se přes varování úřadů neevakuovala.

Požár nadále zuří také u Yosemitského národního parku ve střední části Kalifornie a v horách východně od Los Angeles nedaleko Palm Springs. V těchto oblastech shořelo už nejméně 260 kilometrů čtverečních porostů. Yosemitský park zůstane kvůli ohni uzavřen přinejmenším do pátku. V neděli zemřel při boji s požárem poblíž Yosemitského parku třiatřicetiletý hasič, oznámily dnes místní úřady. Podle některých informací se tak mezi hasiči stal druhou obětí.

Americký prezident Donald Trump už vyhlásil pro stát Kalifornie stav nouze, což umožní úřadům postižených oblastí žádat o federální pomoc.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.