Kalifornii dál svírá ohnivé peklo. Lidé utíkají před novým požárem a může být hůř | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalifornii dál svírá ohnivé peklo. Lidé utíkají před novým požárem a může být hůř

Kalifornii dál svírá ohnivé peklo. Lidé utíkají před novým požárem a může být hůř

Kalifornští hasiči, kteří od minulého týdne bojují na severu tohoto amerického státu s ničivými požáry, mají od úterka další starost. Poblíž města Covelo severně od San Franciska se začal šířit nový požár, který ohrožuje desítky domů, uvedla agentura AP. Kalifornský oheň, který zabil již osm lidí a poničil stovky domů, bude podle předpovědi meteorologů i v příštích dnech posilovat horké a suché počasí.

Úřady nově nařídily evakuaci obyvatel šesti desítek domů v zemědělské oblasti v okolí Covela, kde se oheň začal rychle šířit kvůli silnému větru. Další dva velké požáry zuří přibližně 60 kilometrů jižně odtud na území okresů Mendocino a Lake. Hasiči odhadují, že ohroženo je celkem na 12 000 obytných budov.

Nepříjemnosti způsobuje i dým šířící se do velké vzdálenosti. Správa Yosemitského parku byla nucena prodloužit uzavírku území v Yosemitském údolí, které je ohrožováno kouřem. Zatímco původně měla skončit v pátek, správci ji prodloužili nejméně do soboty.

Meteorologové předpovídají, že nejméně do konce tohoto týdne neopustí Kalifornii suché počasí s vysokými teplotami, které přispívá k šíření ohně. Do boje s ním již zasáhlo téměř 40 000 hasičů a dobrovolníků, kterým se podařilo dosat pod kontrolu zhruba čtvrtinu území zasažených požáry.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.