Kalifornská přehrada byla těsně před protržením. Úřady o riziku věděly 12 let, nic ale nedělaly | info.cz

Články odjinud

Kalifornská přehrada byla těsně před protržením. Úřady o riziku věděly 12 let, nic ale nedělaly

Chybělo málo, aby se nejvyšší přehrada ve Spojených státech protrhla a ohrozila stovky nebo tisíce lidí. Hladina kvůli silnému dešti a sněžení vytrvale stoupala a části stavby se začaly bořit. Voda pak zaplavila část okolí. Teď už bezprostřední nebezpečí nehrozí, ukazuje se ale, že úřady o riziku věděly už 12 let. Další betonové výztuže ale odmítaly. 

Ekologové požadovali už v roce 2005 po federálním regulačním úřadu, aby přiměl kalifornské ministerstvo vodních zdrojů k posílení hráze betonem nebo balvany a zabránilo tak případné katastrofě. Varovali konkrétně před erozí způsobenou tlakem vody při zaplnění nádrže. Regulační úřad měl také tehdy zkoumat strukturu hráze a její pevnost při maximálním zatížení při povodních.

„Myslím, že varování měla být brána s větší vážností,“ cituje server Global News advokáta Boba Wrighta zastupujícího místní spolky. 

Obyvatelům poblíž přehrady totiž hrozilo, že příval vody zvedne hladinu řeky Feather až o deset metrů. Šlo by tak o vlnu podobnou tsunami, která by zdevastovala tisíce domovů v údolí nejméně 60 kilometrů po proudu. I teď jsou některé domy v okolí zaplavené. 

Další déšť a tání sněhu

I když nebezpečí protržení přehrady už v tuto chvíli nehrozí, meteorologové předpovídají další déšť, který v současnosti komplikuje práce na hrázi. Očekává se navíc, že hladinu zvedne i tající sníh z pohoří Sierra Nevada. Obyvatelé desítky kilometrů vzdáleného Yuba City proto musí stále zůstávat kvůli povodňovému nebezpečí mimo domovy. Hrozí navíc, že se velké kameny a další těžké naplaveniny dostanou do řeky a poškodí tak nejen majetek, ale i dálniční mosty nebo elektrárny po proudu. 

Z nouzové výpusti hráze vyteklo během víkendu zhruba 30 tisíc kubíků vody. Úředníci nyní zjišťují rozsah škod a podle kalifornského guvernéra Browna by během úterka mohli vědět, kdy se evakuovaní lidé budou moci vrátit do svých domovů, píše server SF Gate. „Jistota je jistota,“ uvedl Brown. Domovy muselo opustit zhruba dvě stě tisíc lidí.

Kde vzít slíbený bilion?

Spojené státy podle některých kritiků dlouhodobě podceňovaly investice do klíčové infrastruktury, ať už jde o dopravní stavby, infrastrukturní sítě nebo třeba letiště či školy. Chybějící peníze na opravy a stavby například mostů nebo dálnic či nájezdů – leckdy v havarijním stavu – se staly i silným předvolebním tématem. Americký prezident Donald Trump po zvolení slíbil, že dopravní stavby i školy nebo třeba nemocnice čekají v následujících deseti letech investice ve výši bilionu dolarů. Peníze se ale nejprve musí najít. Trump si představuje soukromé zdroje, odborníci ale jeho představy vyvrací s tím, že bez státních investic to nepůjde.

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud