Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalifornská přehrada byla těsně před protržením. Úřady o riziku věděly 12 let, nic ale nedělaly

Kalifornská přehrada byla těsně před protržením. Úřady o riziku věděly 12 let, nic ale nedělaly

Chybělo málo, aby se nejvyšší přehrada ve Spojených státech protrhla a ohrozila stovky nebo tisíce lidí. Hladina kvůli silnému dešti a sněžení vytrvale stoupala a části stavby se začaly bořit. Voda pak zaplavila část okolí. Teď už bezprostřední nebezpečí nehrozí, ukazuje se ale, že úřady o riziku věděly už 12 let. Další betonové výztuže ale odmítaly. 

Ekologové požadovali už v roce 2005 po federálním regulačním úřadu, aby přiměl kalifornské ministerstvo vodních zdrojů k posílení hráze betonem nebo balvany a zabránilo tak případné katastrofě. Varovali konkrétně před erozí způsobenou tlakem vody při zaplnění nádrže. Regulační úřad měl také tehdy zkoumat strukturu hráze a její pevnost při maximálním zatížení při povodních.

„Myslím, že varování měla být brána s větší vážností,“ cituje server Global News advokáta Boba Wrighta zastupujícího místní spolky. 

Obyvatelům poblíž přehrady totiž hrozilo, že příval vody zvedne hladinu řeky Feather až o deset metrů. Šlo by tak o vlnu podobnou tsunami, která by zdevastovala tisíce domovů v údolí nejméně 60 kilometrů po proudu. I teď jsou některé domy v okolí zaplavené. 

Další déšť a tání sněhu

I když nebezpečí protržení přehrady už v tuto chvíli nehrozí, meteorologové předpovídají další déšť, který v současnosti komplikuje práce na hrázi. Očekává se navíc, že hladinu zvedne i tající sníh z pohoří Sierra Nevada. Obyvatelé desítky kilometrů vzdáleného Yuba City proto musí stále zůstávat kvůli povodňovému nebezpečí mimo domovy. Hrozí navíc, že se velké kameny a další těžké naplaveniny dostanou do řeky a poškodí tak nejen majetek, ale i dálniční mosty nebo elektrárny po proudu. 

Z nouzové výpusti hráze vyteklo během víkendu zhruba 30 tisíc kubíků vody. Úředníci nyní zjišťují rozsah škod a podle kalifornského guvernéra Browna by během úterka mohli vědět, kdy se evakuovaní lidé budou moci vrátit do svých domovů, píše server SF Gate. „Jistota je jistota,“ uvedl Brown. Domovy muselo opustit zhruba dvě stě tisíc lidí.

Kde vzít slíbený bilion?

Spojené státy podle některých kritiků dlouhodobě podceňovaly investice do klíčové infrastruktury, ať už jde o dopravní stavby, infrastrukturní sítě nebo třeba letiště či školy. Chybějící peníze na opravy a stavby například mostů nebo dálnic či nájezdů – leckdy v havarijním stavu – se staly i silným předvolebním tématem. Americký prezident Donald Trump po zvolení slíbil, že dopravní stavby i školy nebo třeba nemocnice čekají v následujících deseti letech investice ve výši bilionu dolarů. Peníze se ale nejprve musí najít. Trump si představuje soukromé zdroje, odborníci ale jeho představy vyvrací s tím, že bez státních investic to nepůjde.

 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744