Články odjinud

Kaliňák rezignovat nehodlá. „Z funkce neodstoupím, prioritou je nyní objasnění vraždy“

Kaliňák rezignovat nehodlá. „Z funkce neodstoupím, prioritou je nyní objasnění vraždy“
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se nechystá odstoupit z funkce. V debatním pořadu slovenské veřejnoprávní rozhlasové stanice prohlásil, že prioritou je nyní objasnění případu vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Dotazy na případnou rezignaci podle něj s tragédií přímo nesouvisí a označil je za zlehčování celé věci.

Pro každého je to zdrcující zpráva. Nyní se věnujeme tomu, aby policie spolu s prokuraturou byla schopná případ objasnit, pak můžeme řešit všechno ostatní. Doháníme několikadenní náskok pachatele. Pro mě je teď nejpodstatnější, abychom zjistili, kdo to spáchal a proč,“ řekl Kaliňák v odpovědi na otázku, zda vyslyší volání po jeho rezignaci.

Podle něj je nyní jeho úlohou zajistit, že se celá věc vyšetří. Několikrát se dostal do ostré konfrontace s moderátorem. Například, když se moderátor Kaliňáka doptal, kolik lidí bude muset ještě zemřít, aby ministr zodpovědný za bezpečnost ve státě vyvodil politickou zodpovědnost. „Myslím si, že to zlehčujete. Tato otázka přímo s vraždou těchto lidí nesouvisí,“ reagoval Kaliňák, jenž je zároveň místopředsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie.

Jeho odstoupení požaduje nejen opozice, ale také menší koaliční partner Smeru Most-Híd. Formace svolala kvůli Kaliňákově rozhlasovému vyjádření na pondělí 12. března Republikovou radu. Předseda Béla Bugár už jednání Směru.

Kaliňákovi nedůvěřuje ani matka Kušnírové. Pochyby o roli slovenské vlády zní i ze zahraničí. Rakouský novinářský klub (ÖJC) tvrdí, že slovenská vláda „dělá vše pro to, aby muže v pozadí vražedného komplotu ochránila“.

„Lidé z celého Slovenska se mě ptají, jestli věřím, že po tom, co novinář psal, bude možné to v tomto státu vyšetřit. Řekl jsem jim, že každý stát je silnější než jakkoli silná mafie. Mezi policisty a politiky je mnoho lidí, kteří mají vůli věc vyšetřit a potřebují naší podporu,“ prohlásil v pořadu RTVS poslanec za opoziční stranu Sme rodina Milan Krajniak a dodal, že důvěřuje generálnímu prokurátorovi Jaromíru Čižnárovi.

Krajniak si váží postoje lidí, kteří na své funkce rezignovali, aniž by je k tomu někdo nutil. V souvislosti s Kuciakovou vraždou opustil svoji pozice například ministr kultury Marek Maďarič. Výpověď podal také šéf kabinetu premiéra Roberta Fica Roman Šipoš. Koaliční stranu Most-Híd opustil jeden z poslanců, Igor Janckulík, ekonomický poradce Tomáš Meravý a také zástupkyně bratislavského primátora Iveta Plšeková.

„Považuji za nepřípustné, aby osoby na nejvyšších a citlivých postech měly spojení s mimořádně pochybnými osobami, které jsou důvodně podezřelé z napojení na mafii,“ pravil Janckulík, který dál působí jako nezařazený poslanec.

Na Slovensku zní požadavky, aby vraždu Kuciaka a Kušnírové vyšetřoval mezinárodní tým. S návrhem přišla právě strana Most-Híd. Podle Bugára má zajistit, aby vyšetřování bylo důvěryhodné a nezávislé. Kaliňák takovou variantu v rozhlasovém vysílání podpořil.

„Spolupracujeme s českými kolegy, začali jsme spolupracovat s dvěma italskými týmy. Je návrh na společný vyšetřovací tým. Požádali jsme a začali spolupracovat s FBI a Scotland Yardem,“ konstatoval minstr vnitra a dodal, že přístup k informacím o vyšetřování poskytl kvůli transparentnosti také šéfredaktorovi serveru Aktuality.sk, kde Kuciak pracoval.

 

Články odjinud