Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kam až může zajít katalánská rebelie? Španělská politická krize vrcholí

Kam až může zajít katalánská rebelie? Španělská politická krize vrcholí

Nezávislost, nebo ztráta autonomie? Týden po katalánském referendu, ve kterém si místní odhlasovali odtržení od Španělska, možná bude jasno, jak tento pokus o vznik vlastního státu dopadne. Sen o nezávislosti ale může skončit i katastrofou, nedostatkem financí, chaosem a ztrátou pracovních míst.

Obyvatelé severního španělského regionu bojují o svoji nezávislost skutečně urputně. Dlouho plánované referendum o nezávislosti Katalánska zakázal španělský ústavní soud. Přesto se 1. října hlasování uskutečnilo. Provázela ho policejní brutalita i snaha Katalánců ubránit volební místnosti ve školách za každou cenu. Od soboty je totiž španělská policie uzavírala a někteří místní se proto rozhodli ve školách dokonce přespat, aby zabránili jejich znepřístupnění.

Vyhlášení nezávislosti by dle zákonů mělo padnout do pondělí

Výsledky dopadly jasně, pro nezávislost území hlasovalo 90 % voličů. K urnám se dostavilo 43 % místních. Čísla v pátek potvrdila katalánská vláda. Od té doby tak začala běžet 48hodinová lhůta, kterou má podle zákona katalánský parlament na to, aby vyhlásil nezávislost na Španělsku. Katalánci by se tak vlastního státu mohli dočkat už v pondělí.

720p 360p
Katalánské referendum

Španělský parlament ale zasedne až v úterý a katalánský premiér Carles Puigdemont chce jeho členy informovat o aktuální politické situaci v regionu. Předpokládá se tak, že s případným odtržením od Španělska vyčká až po reakci španělských zákonodárců.

Ti se na tento scénář už předem připravují. Španělský premiér Mariano Rajoy připustil, že uvažuje, že Katalánsko zbaví autonomie. Země je rozdělená na celkem 17 autonomních regionů, každý má vlastní parlament a vládu. Katalánsko s metropolí Barcelonou je druhým nejlidnatějším regionem země.

Španělský premiér hrozí odejmutím autonomie

Přestože španělská ústava umožňuje v závažných případech zasáhnout do záležitostí regionů a případně jim díky článku 155 odebrat autonomii, od roku 1978, kdy ústava a autonomní území vznikla, se zatím něco podobného nestalo. Je pravděpodobné, že zemi by mohl ochromit chaos, protože neexistuje žádný přesný postup, co bude po zbavení autonomie následovat.

Ve španělských médiích podle listu Bloomberg se zatím objevují dohady, zda Rajoy k omezení autonomie sáhne už nyní preventivě, k čemuž ho prý někteří straničtí kolegové tlačí, nebo nástroj použije až v případě skutečného pokusu o vyhlášení nezávislosti Katalánska.

Případné zbavení autonomie by ale zřejmě ještě více prohloubilo největší krizi španělské politiky za několik posledních desetiletí. Už dle střetů při průběhu referenda se dá odhadovat, že do ulic by znovu vyšly deseti- a možná i statisíce místních a konflikt by v horším případě mohl přerůst v občanskou válku.

Madrid se snaží získat na svoji stranu firmy, usnadnil jim odchod z regionu

Rajoy potřebuje k udržení klidu v oblasti tisíce policistů. Při střetech minulý víkend v regionu bylo aktivně nasazeno 26 tisíc strážníků. Na katalánské příslušníky policie se přitom nedá spolehnout, jak ukázaly právě střety při referendu, do kterých se údajně na straně protestujících přidali i někteří policisté. Pokud by tak španělský premiér chtěl udržet klid v místě, potřeboval by k tomu pravděpodobně i součinnost místních strážců zákona.

Situace je komplikovaná i pro firmy působící v oblasti, které by se faktickým odtržením území dostaly mimo hranice Španělska i Evropské unie. Španělská vláda proto schválila dekret, který umožňuje společnostem v tomto případě rychlejší přesun do jiného sídla bez jinak potřebného souhlasu většiny akcionářů. Prakticky to zatím znamená pouze přesun oficiálních adres firem, které jinak fyzicky zatím zůstávají v oblasti. Záměr přesídlit mimo Katalánsko už potvrdila třetí největší španělská banka Caixabank a distributor plynu a elektřiny Gas Natural.

Katalánci by už nebyli členy EU, museli by zavést vlastní měnu

Odtržení od Španělska by navíc pro Katalánce znamenalo i vystoupení z Evropské unie. Nově vzniklý stát by tak musel zavést vlastní měnu, která by mohla být kvůli chaosu značně podhodnocená a znehodnotila by tak i katalánské úspory.

Pochyby také visí nad financováním státních zaměstnanců případného nového státu. 80 % nákladů nyní Katalánsko hradí penězi, které získává z výběru daní. Ty ale přerozděluje Madrid, který se pro podobně vyhrocené situace pojistil už před delší dobou. Vládě, která sídlí v Barceloně, totiž neposílá objem peněz, ale finance jdou rovnou do platů zaměstnanců a nedali by se tak použít na nic jiného.

Napjatá situace zneklidňuje nejen Katalánce, ale i obyvatele Španělska z jiných regionů země. Denně se konají protesty proti odtržení území, ale i akce na podporu osamostatnění. Lidé také často viní politiky z toho, že nechali zajít celou situaci, která bobtnala posledních několik let, tak daleko. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744