Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kamarádi z nich nikdy nebudou. Jaké bylo první setkání Trumpa s kanadským premiérem?

Kamarádi z nich nikdy nebudou. Jaké bylo první setkání Trumpa s kanadským premiérem?

Slovní přestřelky mezi Kanaďany a Američany po prezidentských volbách, v nichž zvítězil Donald Trump, jsou alespoň prozatím minulostí. Po prvním vzájemném setkání Trumpa s kanadským premiérem Justinem Trudeauem je zřejmé, že oba muži mají značně odlišné názory, ale nejde o otevřené nepřátelství. Liberální Trudeau dal najevo, že nehodlá Trumpa poučovat, jak vládnout a jak zacházet s uprchlíky. Zatímco Kanada uprchlíky přijímá s otevřenou náručí, americký prezident se pokusil zakázat vstup do USA lidem z některých muslimských zemí.

„Poslední, co ode mě Kanaďané čekají, je poučování jiné země, jak si má vládnout,“ řekl Trudeau na tiskové konferenci v Bílém domě. Trump před novináři opět obhajoval navrhované a zatím soudem zastavené rušení víz pro občany některých zemí. „Chceme mít krásné a otevřené dveře. Ale nemůžeme dovnitř pouštět špatné lidi,“ dodal.

Oba státníky dělí i odlišný názor na osud severoamerické dohody o volném obchodu NAFTA. Zatímco Trump jí považuje za špatnou, Trudeau uvedl, že mnoho Kanaďanů hledí na očekávané změny dohody s obavami, neboť jejich pracovní místa závisejí na propojení americké a kanadské ekonomiky.

"Miliony pracovních míst na obou stranách hranice jsou závislé na vztazích a obchodování mezi USA a Kanadou," řekl Trudeau. "Obchodní vztahy s Kanadou jsou velmi výjimečné. A my je ještě vylepšíme," řekl Trump. Dodal, že situace na severní hranici USA je naprosto odlišná od té jižní mexické. "Po mnoho a mnoho let bylo obchodování (s Mexikem) vůči USA nespravedlivé," řekl amerických prezident.

Trump během předvolební kampaně opakovaně hovořil o tom, že NAFTA je překonaná a že na dohodu, pokud jde o obchodování s Mexikem, Spojené státy doplácejí, proto je nezbytné přistoupit k jejímu přepracování.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link