Kambodžský „diktátor“ vládne už 33 let. Parlamentní volby jsou fraškou, opozice nemá šanci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kambodžský „diktátor“ vládne už 33 let. Parlamentní volby jsou fraškou, opozice nemá šanci

Kambodžský „diktátor“ vládne už 33 let. Parlamentní volby jsou fraškou, opozice nemá šanci

V Kambodži dnes začaly kontroverzní parlamentní volby, které opozice vyzvala bojkotovat. Hlasování je tak vnímané jako plebiscit o dlouholeté vládě strany premiéra Hun Sena. Předběžné výsledky se očekávají večer, uvedla agentura AFP.

Formálně se o 125 křesel v Národním shromáždění uchází dvacítka stran, ve skutečnosti ale mají voliči podle agentury AP na výběr jen dvě možnosti: buď podpoří premiéra Hun Sena, který je u moci již 33 let, anebo vůbec nepůjdou hlasovat.

Klíčovou roli při usnadnění premiérovy cesty k prodloužení mandátu sehrálo vyřazení jakéliv věrohodné opozice z voleb. Největší opoziční uskupení, Kambodžskou národní stranu záchrany (CNRP), loni v listopadu rozpustil kambodžský nejvyšší soud s odůvodněním, že se její členové spikli s USA s cílem svrhnout vládu.

V minulých volbách v roce 2013 nebyla opoziční Kambodžská národní strana záchrany daleko od vítězství, když získala 44 procent hlasů voličů.

Po rozpuštění strany byli poslanci CNRP vyloučeni z parlamentu a 118 členům strany bylo zakázáno účastnit se pět let politického života. Většina vůdců Kambodžské národní strany záchrany uprchla do zahraničí.

Podle kritiků bylo rozpuštění strany součástí dlouho připravovaného plánu, který má zajistit setrvání u moci Hun Senovi, který stojí v čele země od roku 1985.

Evropská unie v reakci na rozpuštění opoziční strany pohrozila, že by mohla vůči Kambodži zavést hospodářské sankce, pokud tamní vláda nepřestane zastrašovat politické oponenty. Spojené státy uvalily v červnu sankce na některé vysoké kambodžské činitelé blízké Hun Senovi.

USA i EU rovněž odmítly finančně přispět na organizaci nynějších voleb, které považují za nedemokratické.

Veterán kambodžské opozice Sam Rainsy, který odešel v roce 2015 do francouzského exilu, aby se vyhnul stíhání, již v dubnu apeloval na voliče, aby se hlasování neúčastnili.

Kromě Hun Senovy vládnoucí Strany kambodžského lidu se voleb zúčastní asi dvacítka dalších politických uskupení. Většinou se ale jedná o malé strany, které nemají dostatek finančních prostředků. Některé byly zřízeny vládnoucí stranou, aby se vytvořilo zdání spravedlivého volebního boje, napsala agentura AP.

Volební místnosti se zavřou v 15:00 místního času (10:00 SELČ).

Hun Sen od mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů krutého diktátora Pol Pota. Při bojích o Phnompenh v jejich řadách přišel o oko a částečně ochrnul. Při dlouhodobém léčení v nemocnici přehodnotil své názory, rozešel se s polpotovci a v červnu 1977 se připojil ke kambodžským provietnamským silám, které na jaře 1978 zahájily povstání proti Polpotovu genocidnímu režimu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.