Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kampaň na čínský způsob. Tajní policisté nepustili BBC k nezávislé kandidátce

Kampaň na čínský způsob. Tajní policisté nepustili BBC k nezávislé kandidátce
 

Když chtěl novinář z BBC navštívit nezávislou kandidátkou v příštích čínských volbách, tvrdě narazil na čínskou zeď. Desítka mužů si stoupla před dveře domu a bránila reportérům vstoupit. Když spolu začali mluvit v okně v přízemí, začali je muži (pravděpodobně policisté v civilu) odhánět. 

 „Je to moje právo, proto chci kandidovat,“ odpovídá nezávislá čínská kandidátka na otázku novináře z BBC. Musí s ním mluvit z okna. Když se totiž reportér pokusí vstoupit do jejího domu, brání mu v tom skupina mužů.

Návštěva BBC u čínské kandidátky

Vytvoří doslova lidskou zeď před jejími dveřmi. Když začne mluvit přes okno jejího domu, začnou jí okno zakrývat dřevěnou deskou. Novináře nakonec odeženou.

Zatímco svět zaujatě sleduje výsledky voleb v USA, v Číně se chystají jedny z největších voleb světa. Budou se konat příští rok. Podle čínské ústavy mají volební právo všichni občané nad 18 let. Ve skutečnosti Komunistická strana Číny rozhoduje o tom, kdo se dostane na kandidátku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1