Kanada prodlouží pobyt vojáků v Lotyšsku o 4 roky, potvrdil kanadský premiér | info.cz

Články odjinud

Kanada prodlouží pobyt vojáků v Lotyšsku o 4 roky, potvrdil kanadský premiér

Kanadští vojáci, kteří slouží ve vícenárodních praporech NATO v Lotyšsku, zůstanou v této pobaltské zemi další čtyři roky. Při své návštěvě Rigy před středečním summitem NATO to dnes řekl kanadský premiér Justin Trudeau, napsala agentura Reuters. Stávající kanadská mise měla skončit příští rok.

O posílení svého východního křídla aliance rozhodla loni v létě na summitu ve Varšavě. Reagovala tak na obavy pobaltských států z narůstající agrese ze strany Moskvy. Kanada do Lotyšska vyslala 455 vojáků a jejich počet příští rok zvýší na 540.

"V naší podpoře bezpečnosti pobaltského regionu zůstáváme neochvějní," řekl dnes na tiskové konferenci Trudeau.

V Pobaltí slouží v současně době mimo jiné i vojáci ze Spojených států, Francie, Německa nebo Británie.

Členy aliance čeká na středečním summitu napjatá atmosféra především kvůli sporům o financování společné obrany. Americký prezident Donald Trump přitom tlačí na evropské spojence, aby na obranu přispívali více. Diplomatické zdroje NATO agentuře Reuters uvedly, že jsou připraveny i na nejhorší scénář. Americký prezident by podle nich mohl dočasně pozastavit společná vojenská cvičení a stáhnout americké jednotky z Pobaltí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud