Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kanada se chystá změnit text hymny. K genderové neutralitě chybí už jen jeden podpis

Kanada se chystá změnit text hymny. K genderové neutralitě chybí už jen jeden podpis

Kanadský Senát schválil návrh zákona, který mění anglický text kanadské hymny. Nově by se v ní měl místo slova „synové“ používat genderově neutrální výraz. Je to první úspěch liberálů po několika předchozích pokusech. Novinku ještě musí podepsat guvernérka.

Změnit by se měla část, v níž se zpívá, že „pravá vlastenecká láska vede všechny tvé syny“. Místo toho by text nově měl znít „pravá vlastenecká láska vede nás všechny“. Hymna by tak nově byla genderově neutrální.

Návrh prošel Senátem i přes odpor konzervativců. Ti zamítli podobný plán v roce 2010, když měli většinu v parlamentu. Od roku 1980, kdy se píseň Ó Kanado stala oficiálně státní hymnou, se kontroverzní výraz „synové“ pokusili zákonodárci změnit hned dvanáctkrát. Uspěl až návrh loni zesnulého poslance Maurila Bélangera z roku 2016.

Výsledek hlasování přivítala například bývalá kanadská premiérka Kim Campbellová, která v roce 2013 spustila kampaň za revizi hymny. Pro změnu byla také spisovatelka Margaret Atwoodová. Změna má ale také řadu odpůrců. 

Píseň pochází z roku 1880 a má několik verzí textu. Jeho původní znění je ve francouzštině. Anglická verze se zmíněnými „syny“ se poprvé objevila v roce 1913.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1