Karibští džihádisté: Jak se z malinkého ostrovního národa stala líheň rekrutů Islámského státu | info.cz

Články odjinud

Karibští džihádisté: Jak se z malinkého ostrovního národa stala líheň rekrutů Islámského státu

K Islámskému státu se v posledních letech přidaly tisíce zradikalizovaných muslimů z celého světa – nejen z Evropy, Asie, ale také ze slunného Karibiku. Právě zde leží malý ostrovní stát, který od Sýrie dělí asi 10 tisíc kilometrů, přesto se stal jednou z důležitých náborových míst pro nové radikály Islámského státu. Je jím Trinidad a Tobago, kde žije pouhých 1,3 milionu lidí, z nichž se víc než stovka přidala k islamistům v Sýrii a Iráku. O tom, proč se přidali k Islámskému státu, informoval britský deník The Gurdian.

Většinu radikálů z Trinidadu a Tobago, kteří odešli na Blízký východ připravení položit za islámský stát vlastní život, tvoří muži. Jedním ze zhruba sedmdesáti bojovníků byl i Tarik Abdul Hak. Ještě před pěti lety byl nadějným mladým boxerem se snem dostat se na olympiádu, dnes jeho tělo leží někde v ruinách samozvaného chalífátu.

S více než stovkou občanů, kteří odešli bojovat za Islámský stát, patří Trinidad a Tobago mezi země s největším počtem takzvaných zahraničních bojovníků. Například z Kanady nebo Spojených států totiž na Blízký východ odešlo asi 300 lidí, což je v porovnání s celkovým počtem jejich obyvatel a případem Trinidadu a Tobago malé číslo.

Karibský stát bohatý na ropu a zemní plyn, který s teroristickými útoky dosud neměl žádné zkušenosti, nyní svírá strach z návratu těch, kteří přežili. V jejich rodné zemi by tak islamisté vycvičení k boji mohli vést k radikalizaci další mladé muže a ženy. Obavy však mají i okolní státy – obyvatelé Trinidadu a Tobago totiž mohou v Karibiku cestovat bez víz – a neskrývají je ani Spojené státy.

Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září? autor: INFO.CZ

Počet trinidadských obyvatel, kteří odešli bojovat za Islámský stát, je zarážející i vzhledem k náboženskému složení země. Většina zdejších lidí jsou křesťané – islám vyznává asi jen jeden z deseti občanů. Podle antropologa Dylana Kerrigana však pro víc než stovku bojovníků nebylo hlavním motivem náboženství.

Mnozí mladí muži, kteří se přidali k Islámskému státu, byli čerstvými islámskými konvertity. K chalífátu je přilákala především vidina peněz a snaha dostat se do nějaké skupiny, v rámci které získají sebevědomí a uznání tak, jako by byly v gangu.

„Gang poskytuje rodinu, model mužských rolí, společenský řád a slibuje přístup k tomu, co si mnozí mladí lidé mohou myslet, že chtějí: peníze, moc, ženy a respekt,“ říká odborník, který se zabývá výzkumem extremismu pro jednotky OSN pro boj proti terorismu. „Jeden imám mi řekl, že místo aby se přidali k místnímu gangu, někteří cestují na Blízký východ, jako by se přidali k jiné zločinecké skupině,“ dodává Karrigan. 

Trinidadský generální prokurátor Faris al-Raví však popírá, že by Trinidad měl s náboženským extremismem nebo náborem rekrutů do řad islámského státu problém. „Ve srovnání s jinými státy může číslo vypadat větší, ale ani na okamžik nepřijímám to, že bychom měli větší problém, než kdokoliv jiný,“ tvrdí prokurátor, podle kterého se trinidadští občané vrátí z Blízkého východu velmi těžko – země totiž zavedla řadu nových opatření včetně sdílení informací s USA, Velkou Británií nebo Izraelem.

Trinidadský prokurátor zároveň odmítá, že by navrátilci mohli radikalizovat další mladé lidi – mezi těmi, co odešli, byli totiž i mladíci prchající před zákonem. „Musíte oddělit skutečné džihádisty, kteří mohou zemřít jako mučedníci, od kriminálníka, který si jen propůjčuje vzhled a osobnost terorismu,“ říká al-Raví.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud