Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánsko má po půl roce konečně premiéra. Separatista Torra složil přísahu během 5 minut

Katalánsko má po půl roce konečně premiéra. Separatista Torra složil přísahu během 5 minut

Katalánsko má po více než půl roce opět svého premiéra, v Barceloně dnes složil přísahu jako předseda vlády tohoto autonomního regionu separatistický poslanec Quim Torra. Dokud ale nebude mít Katalánsko celou vládu, platí stále přímá správa tohoto regionu španělskou vládou. Torra chce některé vládní funkce nabídnout katalánským exministrům, které Madrid loni odvolal a obvinil ze vzpoury kvůli snahám o nezávislosti Katalánska a kteří jsou nyní kvůli tomu ve vazbě.

 

Torra chce některé vládní funkce nabídnout katalánským exministrům, které Madrid loni odvolal a obvinil ze vzpoury kvůli snahám o nezávislosti Katalánska a kteří jsou nyní kvůli tomu ve vazbě.

Torrovo uvedení do úřadu dnes netrvalo ani pět minut. Nejprve tajemník katalánské vlády Víctor Cullell přečetl jmenovací dekret, podepsaný králem Felipem VI. a španělským premiérem Marianem Rajoyem. Poté Torra složil přísahu, aniž zmínil španělskou ústavu či krále.

„Slibuji, že budu plnit povinnosti předsedy vlády, věren katalánskému lidu,“ prohlásil Torra, který měl při tom na klopě saka žlutou stužku. Tu nosí už od října separatisté ze solidarity s katalánskými politiky, kteří jsou ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury.

Ceremoniál se konal za účasti jen několika málo lidí, mezi nimiž byl předseda katalánského parlamentu Roger Torrent, rovněž se žlutou stužkou v klopě, Torrova manželka a matka či šéf katalánské policie Ferran López. Zástupci španělské vlády se nezúčastnili. Jako důvod podle agentury EFE uvedli, že způsob slavnostního aktu se jim zdá „nedůstojný“.

Torra pronesl stejnou přísahu jako před dvěma lety jeho předchůdce v úřadu Carles Puigdemont. Ani ten nezmínil španělskou ústavu či krále. Torra i Puigdemont, který nyní čeká v Německu na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska ke stíhání pro vzpouru, jsou zastánci samostatné katalánské republiky. Puigdemontova vláda kvůli tomu loni uspořádala referendum o nezávislosti, které ale podle Madridu odporovalo španělské ústavě. Katalánci se v něm drtivou většinou při nízké účasti vyslovili pro odtržení od Španělska. Výsledky ale nemají vypovídací hodnotu, protože řada místností zůstala kvůli zákazu z Madridu zavřená a španělská policie bránila lidem v hlasování, v některých případech i s užitím obušků a gumových projektilů.

Už v pátek se nový katalánský premiér chystá navštívit ve vězení členy bývalé katalánské vlády Oriola Junquerasa, Joaquima Forna, Raüla Romevu, Jordiho Turulla, Josepa Rulla a Dolors Bassaovou, jimž hodlá nabídnout posty v nové vládě. Ve vězení navštíví i Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta, kteří jsou ve vazbě už od poloviny října kvůli organizování demonstrací, a Carme Forcadellovou, která je ve vazbě za to, že jako předsedkyně katalánského parlamentu postoupila do pléna k hlasování některé zákony, jež odporují podle Madridu španělské ústavě.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1