Katalánsko má po půl roce konečně premiéra. Separatista Torra složil přísahu během 5 minut | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánsko má po půl roce konečně premiéra. Separatista Torra složil přísahu během 5 minut

Katalánsko má po půl roce konečně premiéra. Separatista Torra složil přísahu během 5 minut

Katalánsko má po více než půl roce opět svého premiéra, v Barceloně dnes složil přísahu jako předseda vlády tohoto autonomního regionu separatistický poslanec Quim Torra. Dokud ale nebude mít Katalánsko celou vládu, platí stále přímá správa tohoto regionu španělskou vládou. Torra chce některé vládní funkce nabídnout katalánským exministrům, které Madrid loni odvolal a obvinil ze vzpoury kvůli snahám o nezávislosti Katalánska a kteří jsou nyní kvůli tomu ve vazbě.

 

Torra chce některé vládní funkce nabídnout katalánským exministrům, které Madrid loni odvolal a obvinil ze vzpoury kvůli snahám o nezávislosti Katalánska a kteří jsou nyní kvůli tomu ve vazbě.

Torrovo uvedení do úřadu dnes netrvalo ani pět minut. Nejprve tajemník katalánské vlády Víctor Cullell přečetl jmenovací dekret, podepsaný králem Felipem VI. a španělským premiérem Marianem Rajoyem. Poté Torra složil přísahu, aniž zmínil španělskou ústavu či krále.

„Slibuji, že budu plnit povinnosti předsedy vlády, věren katalánskému lidu,“ prohlásil Torra, který měl při tom na klopě saka žlutou stužku. Tu nosí už od října separatisté ze solidarity s katalánskými politiky, kteří jsou ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury.

Ceremoniál se konal za účasti jen několika málo lidí, mezi nimiž byl předseda katalánského parlamentu Roger Torrent, rovněž se žlutou stužkou v klopě, Torrova manželka a matka či šéf katalánské policie Ferran López. Zástupci španělské vlády se nezúčastnili. Jako důvod podle agentury EFE uvedli, že způsob slavnostního aktu se jim zdá „nedůstojný“.

Torra pronesl stejnou přísahu jako před dvěma lety jeho předchůdce v úřadu Carles Puigdemont. Ani ten nezmínil španělskou ústavu či krále. Torra i Puigdemont, který nyní čeká v Německu na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska ke stíhání pro vzpouru, jsou zastánci samostatné katalánské republiky. Puigdemontova vláda kvůli tomu loni uspořádala referendum o nezávislosti, které ale podle Madridu odporovalo španělské ústavě. Katalánci se v něm drtivou většinou při nízké účasti vyslovili pro odtržení od Španělska. Výsledky ale nemají vypovídací hodnotu, protože řada místností zůstala kvůli zákazu z Madridu zavřená a španělská policie bránila lidem v hlasování, v některých případech i s užitím obušků a gumových projektilů.

Už v pátek se nový katalánský premiér chystá navštívit ve vězení členy bývalé katalánské vlády Oriola Junquerasa, Joaquima Forna, Raüla Romevu, Jordiho Turulla, Josepa Rulla a Dolors Bassaovou, jimž hodlá nabídnout posty v nové vládě. Ve vězení navštíví i Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta, kteří jsou ve vazbě už od poloviny října kvůli organizování demonstrací, a Carme Forcadellovou, která je ve vazbě za to, že jako předsedkyně katalánského parlamentu postoupila do pléna k hlasování některé zákony, jež odporují podle Madridu španělské ústavě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.