Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánsko není jediné. 7 dalších států v Evropě, kde bují separatistické nálady

Katalánsko není jediné. 7 dalších států v Evropě, kde bují separatistické nálady

Už dnes by se mělo uskutečnit v Katalánsku referendum o odtržení území od španělského království. Ačkoliv není jasné, zda k lidovému hlasování opravdu dojde, je jisté, že separatistické tendence v Evropě v v posledních letech znovu nabývají na síle. Tady je výběr dalších evropských území, která kromě Katalánska touží po samostatnosti. 

Baskicko

Oblast na severu Španělska již autonomii na království má od roku 1979, nicméně snahy a naděje na vytvoření vlastního státu neutichají. Nejhlasitější byla v tomto ohledu teroristická organizace ETA, která se snažila na téma poutat pozornost prostřednictvím teroristických akcí – od 60. let minulého století ve jménu samostatnosti připravila o život přes 800 lidí, v roce 2011 nicméně svůj krvavý boj zastavila. K baskické národnosti se hlásí dva miliony lidí, území s hlavním městem Vitorií má vlastní parlament, policii, zdravotnictví a školství. A samozřejmě i jazyk, španělština je tam až na druhém místě.

Jižní Tyrolsko

Jedná se o autonomní oblast na severu Itálie, která stále řeší vlastní identitu. „Nejsem Italka, nejsem Rakušanka ani Němka. Jsem Jižní Tyrolanka,“ shrnuje mínění většiny lidí žijících v Jižním Tyrolsku jedna z obyvatelek. Bombové útoky na podporu argumentu vlastního státu jsou již dávno pouhou vzpomínkou na realitu 50. a 60. let, nicméně v posledních lokálních volbách získaly strany, které podporují nezávislost na Římu třetinu hlasů. Severní Jižní Tyrolsko je totiž podstatně bohatší oblast než zbytek Itálie – platy jsou oproti zbytku země až dvojnásobné. A přestože do centrální italské kasy odchází jen desetina vybraných daní názor obyvatel na odtržení je velmi populární.

Sardinie

Sardinie svou samostatnost dlouho měla - po více než pět století do roku 1861 totiž byla nezávislým královstvím. Jenomže poté byla sjednocena do Itálie, a nyní se z tohoto pouta snaží co nejefektněji vyvléci. Podle ankety z roku 2014 by 87 procent Sardinců chtělo, aby centrální vláda delegovala na ostrov mnohem více pravomocí než nyní, 41 procent obyvatel by si přálo přímo nezávislost. I přesto se však touha po vlastním státě, kterou Sardinci propagují mírovými cestami, zatím netransformuje do politiky – strany, jejichž hlavním programem byla suverenita ostrova, odešly z posledních voleb poraženy. Na ostrově nicméně v poslední době sílí nové hnutí, které žádá odtržení od Itálie a připojení se ke Švýcarsku. Tak třeba nějaká strana zaboduje s tímto programem. 

Skotsko

Stejně jako Sardinie i Skotsko si užívalo několik století až do roku 1707 výdobytků samostatnosti. Až poté skotský parlament schválil zákony vedoucí k vytvoření království Velké Británie. Mnoho aspektů skotské národní identity však zůstalo v tamní kultuře zachováno a jsou přítomné dodnes. I to je důvod, proč je samotná země rozdělena v názoru na případné vyhlášení samostatnosti. Referendum z roku 2014 tuto dichotomii jasné obnažilo – hlasování tehdy dopadlo 55:45 ve prospěch Londýna. V kontextu rozluky Velké Británie s Evropskou unií nicméně Skotové žádají vypsání nového referenda, které by se mohlo uskutečnit již příští rok.

Vlámsko

Separatistické tendence bují i v samotném srdci Evropské unie - v Bruselu. Ten je frankofonní enklávou v jinak vlámské oblasti, Vlámové však mají již plné zuby dotování Valonů a žádají odtržení Flander. Nejde jen o to, že svým krajanům ročně posílají přes dvacet miliard eur. Mnoho Vlámů má zkrátka pocit, že uspořádání již nefunguje a že každá část desetimilionové země by si měla jít svou cestou. Tamní lidová moudrost praví, že oba národy toho pojí jen velmi málo – král, pivo a národní fotbalový tým.

Faerské ostrovy

Faerské ostrovy údajně pečlivě studují dělení bývalého Československa, aby si z něj mohly vzít příklad při vlastním vyhlášení nezávislosti na Dánsku. Možnost již země nedávno měla, nicméně nakonec usoudila, že ještě není natolik dospělá, aby se sama mohla vydat do světa bez dánské podpory – jak ekonomické, tak i politické či vojenské. V posledních letech nabývají nicméně hlasy volající po vyhlášení samostatnosti opět na síle a v příštím roce občané budou rozhodovat o přijetí nové Ústavy, která by otevřela dveře procesu vyhlášení samostatnosti.

Podněstří

Podněstří má vlastní vlajku, hymnu, vládu, parlament, měnu či armádu. To, co mu chybí, je mezinárodní uznání – zatím jej jako stát nezávislý na Moldavsku, kam stále formálně spadá, uznaly jen Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie. V zemi se pravidelně konají referenda o vyhlášení nezávislosti. V tom posledním 97 procent voličů hlasovalo pro odtržení, nicméně ani výsledky tohoto referenda nebyly mezinárodním společenstvím vnímány jako závazné. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1