Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katar se ocitl v izolaci kvůli podpoře terorismu. Blízký východ má novou krizi, ceny ropy rostou

Katar se ocitl v izolaci kvůli podpoře terorismu. Blízký východ má novou krizi, ceny ropy rostou

Hned několik zemí v noci na dnešek přerušilo své diplomatické styky s Katarem. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt s malým, ale velmi bohatým státem, přerušily letecké a námořní spojení. K nim se postupně přidávají další, mimo jiné Libye a Jemen. Katařané čelí nařčení, že podporují Islámský stát. Nová krize žene vzhůru ceny ropy a trhy klesají. Katar je klíčovým spojencem USA, které mají v zemi asi 10.000 vojáků. 

Katar v reakci uvedl, že jde o „porušení katarské suverenity", a slíbil občanům země, že diplomatická krize nijak neovlivní jejich životy. Některé arabské státy Katar dlouhodobě obviňují, že podporuje islamistické skupiny, jako například Muslimské bratrstvo či Islámský stát.

Stávající krize vznikla poté, co se v květnu na stránkách katarské oficiální tiskové agentury objevila kontroverzní prohlášení, která prý pronesl vládnoucí emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání. Ten údajně vyjádřil pochopení pro palestinské radikální hnutí Hamas a libanonské radikální hnutí Hizballáh a řekl, že Írán (největší regionální nepřítel Saúdské Arábie) je „islámská velmoc, kterou nelze ignorovat a ke které není rozumné se chovat nepřátelsky". 

Kontroverzní komentáře emíra Tamima byly z webu katarskými úřady rychle odstraněny, ale celý další den je citovala velká arabská média, především ta působící v Saúdské Arábii a ve Spojených arabských emirátech. Několik arabských zemí navíc vzápětí zablokovalo přístup na stránky katarských médií, včetně známé televize Al-Džazíra. K blokádě přistoupily kromě Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů také například Egypt či Bahrajn.

Katarské úřady následně uvedly, že zahájily "vyšetřování hackerského útoku, který byl namířen proti tiskové agentuře QNA". Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, katarský ministr zahraničí, si pak stěžoval, že západní média vedou proti Kataru negativní kampaň. „Je pozoruhodné, že během posledních pěti týdnů se ve Spojených státech objevilo 13 článků komentujících situaci v Kataru," řekl šéf katarské diplomacie zhruba před dvěma týdny. Zároveň zdůraznil, že země není ve sporu s ostatními zeměmi Perského zálivu. „Katar vždy udržoval přátelské, bratrské vztahy se svými sousedy,“ prohlásil.

Katar rovněž dodal, že jako země Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) ctí stanovy této organizace, respektuje svrchovanost ostatních států a nevměšuje se do jejich záležitostí. V GCC jsou společně s Katarem také Saúdská Arábie, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Omán.

Situace na Blízkém východě zahýbala nejen s diplomacií, ale i s cenou ropy. Její cena totiž během dnešního obchodování v Asii vzrostla o více než jedno procento.

"Do cen ropy nyní nejsou výrazněji započítána geopolitická rizika. Pokud se ale zvýší napětí mezi klíčovými producenty OPEC, jako jsou Saúdská Arábie, Írán a Irák, začne tomu trh věnovat pozornost," řekl podle agentury Reuters jeden z analytiků poradenské společnost Energy Aspects. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1