Katastrofa v KLDR: Test jaderné střely zabil na 200 lidí | info.cz

Články odjinud

Katastrofa v KLDR: Test jaderné střely zabil na 200 lidí

Na 200 lidských životů si vyžádal neúspěšný test jaderné rakety, který režim Kim Čong-una provedl 10. října v testovacím areálu Punggye-ri v horské oblasti nedaleko čínských hranic. S odvoláním na japonskou televizní stanici TV Asahi o tom informoval britský deník The Telepgraph, podle kterého se po odpalu rakety zhroutil místní tunel. Jak naznačují první zprávy, pod sutinami nejprve zůstala asi stovka lidí, dalších zhruba sto obětí bylo zavaleno po neúspěšné záchranné operaci.  

Testovací oblast Punggye-ri se stala po šestém jaderném testu KLDR terčem extrémně silných otřesů, následkem kterých se zhroutily podzemní tunely a uvěznily zde asi dvě stovky lidí. Jak píše server Newsweek, vodíková bomba použitá severokorejským režimem je sedmkrát silnější, než atomová bomba, kterou Spojené státy za druhé světové války shodily na Hirošimu.

Zdroje z KLDR pro televizi Asahi TV také upřesnily, že k tragédii došlo v říjnu během výstavby podzemního tunelu v testovacím objektu. Jihokorejská tisková agentura Yonhap informovala, že k nešťastné události mělo dojít 10. října.

Před katastrofou odborníci varují už několik měsíců a tvrdí, že hora poblíž testovací oblasti Punggye-ri je kvůli otřesům způsobených odpalováním raket v ohrožení. „Pokud se hora zhroutí, spustí se řetězec špatných událostí,“ řekl před časem podle serveru Businnes Insider čínský geofyzik Wen Lien-sing.

KLDR otestovala vodíkovou bombu autor: Info.cz

O možném zhroucení hory Mantapsan se před měsícem hovořilo v návaznosti na jaderný test z počátku září, který doprovázely otřesy o síle až 6,3 stupně. Analýza satelitních snímků totiž ukázala, že v důsledku testu vodíkové pumy tehdy došlo k rozsáhlým sesuvům půdy.

Sousední státy – Jižní Korea a Čína – zároveň varovaly, že jaderné detonace uvolňují radioaktivní materiál, který může v přírodě zůstat po celá desetiletí, a způsobit tak šíření rakovinných onemocnění mezi místními obyvateli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud