Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kati v Saúdské Arábii už si brousí šavle. Za účast na protivládních protestech setnou hlavy 14 lidem

Kati v Saúdské Arábii už si brousí šavle. Za účast na protivládních protestech setnou hlavy 14 lidem

Saúdská Arábie se chystá popravit 14 svých občanů, které viní z terorismu a destabilizovaní země. Rozsudky souvisejí s jejich účastí na protivládních demonstracích z let 2011 a 2012. Organizace ochránců lidských práv Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW) dnes označily proces za hrubě nespravedlivý. Podle nich se režim takto zbavuje svých odpůrců.

„Nárůst trestů smrti proti saúdskoarabským šíitům je alarmující a naznačuje, že úřady využívají trest smrti k potlačení disentu pod rouškou boje proti terorismu a udržení národní bezpečnosti,“ uvedla Sarah Leah Whitsononová, šéfka divize HRW pro Blízký Východ. Všech 14 odsouzených k trestu smrti jsou šíité.

Saúdská Arábie má asi 30 milionů obyvatel a jen asi 10 procent z nich jsou šíitští muslimové. Ti si dlouhodobě stěžují na diskriminaci v saúdskoarabském království, které vyznává striktní wahhábitskou podobu sunnitského islámu.

Tresty smrti nad 14 demonstranty, které byly vyneseny loni a minulý měsíce soudem potvrzeny, kritizovala i zástupkyně Amnesty International Lynn Maalufová. Podle ní byly založeny na vynucených přiznáních, která byla později odvolána. Maalufová řekla, že byly porušeny mezinárodní zásady spravedlivého procesu.

Orgizace AI a HRW dnes také uvedly, že kromě 14 trestů smrti bylo vyneseno dalších 24 rozsudků v souvislosti s protivládními demonstracemi z let 2011 a 2012 na východě země. Většina z odsouzených přitom byla před soudem ve vazbě více než dva roky.

Saúdská Arábie zaujímá podle AI třetí příčku v počtu poprav po Íránu a Pákistánu, jen letos už popravila 36 lidí, loni jich bylo na 150. Tamní úřady tvrdí, že trest smrti je oprávněný v případech zabití, spáchání teroristického činu, znásilnění, ozbrojené loupeže či překupnictví drog.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1