Kauza Skripal: Moskva obviňuje Brity, že překrucují závěry vyšetřování mezinárodní organizace | info.cz

Články odjinud

Kauza Skripal: Moskva obviňuje Brity, že překrucují závěry vyšetřování mezinárodní organizace

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes obvinil Británii, že překroutila závěry vyšetřování Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v kauze otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Do Ruska se mezitím vrátil velvyslanec Evropské unie, kterého Brusel z Moskvy odvolal kvůli kauze Skripal na konci března.

"Politici jako Boris Johnson se znovu pokoušejí překroutit realitu, když tvrdí, že závěry OPCW potvrzují všechna tvrzení Británie bez výjimky," uvedl podle AFP Lavrov na tiskové konferenci. "Jedná se o nový exces tohoto politika, na které už jsme si zvykli," dodal šéf ruské diplomacie.

OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, podle které její vyšetřovatelé "potvrzují závěry Spojeného království, které se týkají identity jedovaté chemikálie", která byla použita při útoku na Skripalovy v jihoanglickém Salisbury. O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, zveřejněná zpráva OPCW ale neuvádí. Informace o složení látky je podle organizace nicméně v kompletní zprávě, která je tajná a přístup k ní mají jen členské státy - tedy i Británie a Rusko.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson krátce po zveřejnění shrnující zprávy uvedl, že "nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný". Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy. Uvedl rovněž, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl novičok. Ve veřejné části tato informace není.

Lavrov dnes odmítl, že by neveřejná část zprávy OPCW obsahovala informaci o původu nervově paralytické látky, potvrdila podle něj pouze její složení.

Do Moskvy se mezitím ve čtvrtek vrátil velvyslanec Evropské unie Markus Ederer, na jehož odvolání se na summitu v Bruselu 23. března dohodli šéfové států a vlád evropské osmadvacítky. O návratu diplomata dnes informovala mluvčí vysoké představitelky EU pro zahraniční politiky Federiky Mogheriniové.

Britská vláda tvrdí, že za útok v Salisbury je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud