Články odjinud

Kazatel ze „seznamu smrti“: Islám nikomu nekáže napadat druhé, radikálové Korán vykládají špatně

Kazatel ze „seznamu smrti“: Islám nikomu nekáže napadat druhé, radikálové Korán vykládají špatně

Turecký islámský teolog Ihsan Eliacik neustále balancuje nad propastí. Kvůli jeho umírněnému a alternativnímu výkladu Koránu na něj vypsali fatvu konzervativní islamisté a hrozí mu smrtí. Vězením mu zas vyhrožuje prezident Erdogan. Eliacik totiž opakovaně kritizoval jeho autoritativní styl vládnutí a zneužívání islámu k politickým cílům. Reportérka Tereza Engelová navštívila Eliacikovu kancelář v Istanbulu a pro HlídacíPes.org s ním udělala z jeho strany výjimečně odvážný rozhovor

 Eliacikovo pojetí „islámského socialismu“ je v Turecku rozhodně novinkou. Netradiční je i jeho velmi civilní styl oblékání a fakt, že se aktivně účastní občanského dění. V roce 2013 protestoval společně s opozicí proti zrušení parku Gezi. V roce 2015 se zastal Kurdů, poté, co jejich města a vesnice na jihovýchodě země začala systematicky ničit turecká armáda. Kvůli těmto aktivitám nesmí Eliacik opustit hranice města Istanbulu, natož Turecka. Hrozí mu šest let za mřížemi.

Prezident Erdogan používá islám jako nástroj k utužení své moci. Dokážu si představit, že stanování na Taximském náměstí v průběhu demonstrací za záchranu Gezi parku, mohl z vaší strany považovat za neislámské chování. V čem je vaše pojetí islámu jiné? A co říkáte snaze současné vlády vrátit náboženství do politiky?

Naše hnutí je někde mezi konzervativním islámem a sekularismem. Sami se nazýváme jako antikapitalisté. Nejsme rozhodně konzervativní islamisté a naše pojetí islámského socialismu je pro Turecko něco úplně nového. Pro nás jsou zásadní dva principy: spravedlnost a spravedlivé rozdělení zdrojů. Pokud se náboženství nezabývá spravedlivým rozdělením zdrojů nebo majetku a dodržováním práva, je to mrtvé náboženství.

Prezident Erdogan zredukoval islám na rituál. Bere ho jako vyjádření identity. Ale islám není jen o modlitbě a rituálech. Co je v islámu velmi důležité je společenská spravedlnost. Zabití, uplácení, lež, krádež, to jsou věci v islámu zakázané, ale vláda si toho nevšímá., zabývá se jen náboženským praktikováním.  

Turecko bylo dříve mezinárodně vnímáno jako bezpečná do velké míry sekulární země. Dnes je situace jiná a mnoho Evropanů začíná Turecko považovat za islámskou zemi. Situace je matoucí. Jak vnímáte Turecko v tomto smyslu vy? A jaké by podle vás mělo být v ideálním případě?

Obecně se říká, že 70% obyvatel Turecka je konzervativních muslimů a 30% sekularistů. Reálná situace ale taková není. Je to spíše 50 na 50. A to je něco, co bychom si měli zachovat, aby byl v zemi mír.

Je jedno, která ze stran, ale pokud se jedna pokusí tuto rovnováhu narušit a omezovat tu druhou, přinese to Turecku problémy. Myslím, že nejlepší je pro Turecko rovnoměrný poměr sekularistů a věřících muslimů a obě strany se navzájem respektující.

Jenže po 16 letech vlády Erdoganovy strany AKP je ta rovnováha narušena. Konzervativní islámské křídlo má teď mnohem větší moc. Mají mnohem viditelnější zastoupení v médiích, v parlamentu a sekularisté jsou pod vzrůstajícím tlakem.

I to je důvod, proč prezidenta kritizuji. Myslím, že ve světě je normální, když stejný člověk vládne zemi maximálně 8 let. Tento systém zaručuje zdravý rozvoj státu. Z přirozenosti věcí není dobré, aby stát řídil jeden člověk skoro 20 let.

INFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armádě

Vy jste teď v situaci, kdy nesmíte opustit hranice Istanbulu a hrozí vám vězení. Čím to, že vás jako plno jiných zatím nezavřeli?

Vedli proti mně šest soudních řízení. Jedno se týkalo urážky na prezidentově cti, další kritiky vlády, snižování hodnot vlády a tak dále. U všech jsem byl zproštěn viny až na jeden případ. Tam jsem dostal trest za propagaci terorismu.

Upozorňoval jsem totiž, že v roce 2015 došlo v Sirnaku, Cizze a Silopi k porušování lidských práv ve jménu boje s terorismem. Viděl jsem například, jak táhnou mrtvé tělo za autem, na sociálních sítích se objevily fotografie nahé zabité ženy. Nechali ležet na ulici těla starých zabitých žen celý týden, jiná těla zas skladovali v lednicích, i když podle islámu se musí tělo pohřbít co nejdříve. Domnívám se, že armáda na jihovýchodě Turecka porušila Ženevské konvence.

Upozornil jsem, že takové chování je v rozporu s islámem a tureckými válečnými tradicemi. Obvinili mě, že tím dělám propagandu teroristům. Odsoudili mě na šest let a tři měsíce do vězení. Nesmím opustit Turecko, ani Istanbul. Proti rozsudku jsem se odvolal a teď čekám na výsledek odvolacího řízení.

Jako islámský teolog musíte být asi pro vládu těžký oříšek…

Kritizuji  konzervativní vládu z náboženské perspektivy, a to je jí hodně nepříjemné. Za to mě, ale nemůžou potrestat ani zažalovat. Uvádím příklady ze života proroka Muhammeda jako například, že žil v prostém domě a prezident si staví zlatý palác. To jeho sebeprezentaci nábožensky založeného člověka hodně škodí. Tak mě zkrátka zažalovali za teroristickou propagandu.

Myslíte si, že islám čeká v nejbližší době zásadní reforma? Respektive neprobíhá už? Řada vědců tvrdí, že islám v současném moderním světě reformou projít musí. A i politický vývoj v řadě muslimských zemí tomu nasvědčuje.

Dle mého názoru je islám sám o sobě reformou. Reformou judaismu a křesťanství. Jde dál, než šlo například protestantské hnutí v křesťanství.

Islám při svém vzniku reagoval na potřebu obrody tehdejšího křesťanství i judaismu. Takže myslím, že islám jako takový nepotřebuje projít reformou.

Tou musí projít islamisté, protože oni se rozhodně neřídí pravidly islámu. Pokud by se islám vrátil do podoby, jakou měl za života proroka Muhammeda, byla by to ta správná proměna nebo reforma, jak říkáte.

Ale to je přeci přesně to, co říkají i příslušníci Islámského státu a jiní islamisté, že je třeba vrátit se zpět k islámu z doby proroka Muhammeda.

Jak bych vám to vysvětlil. Znalost Koránu a islámu, jakou mají příslušníci Islámského státu je na úrovni základní školy, základního vzdělání. Oni sami podstatě Koránu nerozumí.

Moji znalost Koránu bych přirovnal k absolvování vysoké školy. Když se podíváte na jednotlivá přikázání v Koránu, nikde například není zmiňovaná válka proti nevěřícím. Válka jako taková je tam ospravedlněná pouze v případě, že se musíte bránit útoku a ochránit svůj život. Islám nikomu nekáže napadat druhé. Ale lidé, kteří si říkají bojovníci Islámského státu zaměňují ochranu za útok.

Je to tedy lingvistická otázka? Špatný výklad? Překlad?

Lingvistický problém je to tak z 10%, ale z 90% je to v jejich případě mentalita, protože oni chtějí napadat. Oni chtějí dobývat.

720p 360p
Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

Turecko v první fázi války v Sýrii tajně podporovalo Islámský stát, jakkoliv později proti němu vyslalo vojáky. Přesto cítíte se v Turecku ohrožen podobnou konzervativní interpretací islámu?

Cítím se velmi ohrožen obecně i osobně. Islámský stát označil deset tureckých teologů, včetně mě, jako lidi, kteří mají být usmrceni kvůli reformním názorům na Korán. Stát mi nabídl ochranu policie, můžu zavolat policisty v případě, že někam potřebuji jít nebo jet.

Mám obavu, že lidé jako vy, tedy reformní islámští teologové nebo v případě Evropy propagátoři tzv. umírněného islámu jste jedněmi z nejohroženějších. Vím o několika kazatelích v Evropě, kterým je ze strany radikálních islamistů vyhrožováno smrtí a pár jich už dokonce zemřelo. Přesto mnoho lidí, jak zde, tak v Evropě, konzervativní islamisty podporuje. Čím to je?

Myslím, že základ je už ve studiu islámu. Většina teologických pracovišť, náboženských kursů, čtení v mešitách atd. učí islám podle starých knih z dob vládců Ottomanské říše. Ne pravý Korán. Pokud takové věci studuje mladý člověk, logicky se musí dát na stranu radikálů.

Knihy podle kterých se učí, kážou například, že ti, co se nemodlí mají být zabiti, že se mají ženy zahalovat, že věřící a nevěřící si nejsou rovni, že s nevěřícími by se mělo zacházet odlišně atd..

Vše, co Islámský stát propagoval, je v těchto starých knihách. Naše hnutí ale říká, že tyto staré knihy se mýlí, a snažíme se uvádět věci na pravou míru podle Koránu, tedy propagovat jeho správné poselství, a to rovnost a svobodnou vůli. Interpretujeme islám s důrazem na lidská práva a to se radikálům nelíbí.

Dám ještě jeden příklad. V Koránu je verš, který islamisté interpretují jako zbijte ženu, když se s vámi hádá. To slovo „udeřte“ má ale 17 možností překladu nebo výkladu. Já tento verš interpretuji jako vzdalte se od ní na čas.

V jiném verši se zas mluví o tom, že žena byla stvořena z žebra muže. Já to ale překládám jako muž a žena byli stvořeni jako sobě rovni. Jenže rovnost mužů a žen se tradičním vládám nehodí. Nechtějí, aby ženy byly slyšet. Nechtějí, aby byly finančně nezávislé.

Podle neziskových organizací, které se zabývají ženskými právy v Turecku, vzrostl počet vražd žen za 16 let vlády AKP o 1400 %. I když vím, že se v Turecku postavení žen za poslední léta zhoršilo, to číslo mě šokovalo.

AKP a jeho konzervativní příznivci čtou sice Korán, jak jsem ale zmiňoval, nevědí skutečně, co se v něm říká. Korán rozhodně nepodporuje násilí na ženách, naopak podporuje rovnoprávnost mezi mužem a ženou.

Podle Koránu nesmíte bít ženu, křičet na ni. Pokud to uděláte, měl byste se na 60 dní postít, takže způsob, jakým konzervativci vykládají Korán, není správný. Dělal jsem si soukromé srovnání Koránu a nejrůznějších mezinárodních deklarací o lidských právech a nejsou tam velké rozdíly.

Jak tedy vysvětlujete fakt, že ve většině islámských zemí jsou ženy považovány v podstatě za občany druhé kategorie, rozhodně mezi pohlavími neexistuje rovnoprávnost?

Vezměte si většinu světových revolucí a jejich dopad. Velkou francouzskou revoluci, komunistický převrat v Rusku. I tam revoluční, reformní ideály po chvíli vyprchaly, nahradila je jiná pravidla.

To samé se stalo s revolucí, kterou přinesl prorok Muhammed. 50-60 let po jeho smrti začala v arabském světě anti-revoluce. Hnutí proti Muhammedovým reformám. V Koránu jsou ty rovnoprávné myšlenky přítomny stále, ale nikdo se jimi v realitě dávno neřídí.


Text vyšel původně na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818