Články odjinud

Kde je premiér? ptá se Libanon. Zemí kolují fámy, že Saad Harírí je v saúdském domácím vězení

Kde je premiér? ptá se Libanon. Zemí kolují fámy, že Saad Harírí je v saúdském domácím vězení

V sobotu vystoupil před kamerami v saúdském Rijádu, aby se na dálku vzdal funkce libanonského premiéra. Od té doby nenašel cestu domů. I jeho nejbližší poradci přiznávají, že netuší, kdy a zda se vrátí. Libanon je nervózní, hrozí mu sektářský konflikt. Vítejte v nelehkém světě Saada Harírího, dědice ohromného bohatství a ještě větší odpovědnosti.

 

„Rukojmí“. Tímto titulkem opatřil fotku premiéra v pondělním vydání libanonský deník Al-Akbar. Jeho redaktoři nejsou jediní, kteří se domnívají, že Harírí nepobývá v Rijádu dobrovolně. Agentura Reuters v této souvislosti cituje zdroj blízký libanonské vládě, podle kterého je premiér v saúdském domácím vězení.

Sám Harírí zdůvodnil demisi tím, že se v Libanonu bojí atentátu, který proti němu osnuje Írán a s ním spřízněné hnutí Hizballáh. Dědic vlivné a bohaté politické dynastie, který má libanonské i saúdské občanství a jehož majetek časopis Forbes odhaduje na miliardu dolarů, pak zřejmě ze Saúdské odcestoval do sousedních emirátů.

Kde se fyzicky nachází teď, není jasné. Libanonská média nervózně spekulují o jeho osudu.

Politikem po otci, zavražděném byznysmenovi

Před deseti lety jsem měl možnost navštívit Saada Harírího v jeho bejrútském sídle. Spolu se skupinou evropských novinářů. Před vstupem do luxusního domu v centru města nás více než pečlivě zkontrolovala ochranka. A odebrala návštěvě mobily.

V posledním patře, ztracen mezi ručně malovanými vázami a starými perskými koberci v ceně nových automobilů, nás přivítal Saad, syn slavného otce. Rafík Harírí sloužil v letech 1992-1998 a 2000-2004 jako premiér. Rozhodl se vzdorovat Sýrii, která jeho zemi od roku 1976 okupovala. V roce 2005 se stal obětí atentátu, na kterém se zřejmě podílely Damašek a libanonské, proíránské hnutí Hizballáh. Následné demonstrace uspíšily odchod syrských jednotek ze země. Rafík vstoupil do panteonu národních hrdinů.

Playboy Saad, ročník 1970, prý o politickou kariéru dvakrát nestál. Miloval silné motory a krásné ženy. Smrt otce ho ovšem katapultovala do čela libanonských sunnitů. Přijal odpovědnost. V roce 2007, kdy jsme ho navštívili, šéfoval jejich frakci v parlamentu. Tam ale mnohokrát nedorazil. Saadovo okolí se, zřejmě právem, už tehdy bálo o jeho život. Příliš proto nevycházel a hosty obvykle přijímal na domácím, prověřeném území.

„Mého otce někdo zabil a ten někdo by za to měl být potrestán,“ řekl tehdy Saad Harírí v závějích dýmu. Při kávě v jeho domě nekouřili jen kamna, ženy a Evropané. A kdo je podle něj vinen? Málokdo u stolu pochyboval, že vraždu Saadova otce nařídila Sýrie a provedl proíránský Hizballáh.

Libanon v bouři regionálních sporů. Nic nového

Píše se rok 2017 a Libanon je stále zmítán regionálním soupeřením Teheránu a Rijádu. Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán právě provedl čistku ve vlastním domě, zatýká vzdálené příbuzné a koncentruje moc ve vlastních rukou. Sunnitský vůdce chce také důraznější konfrontaci s šíitským Íránem a jeho spojenci, syrským prezidentem a libanonským hnutím Hizballáhem.

V tento den, v této atmosféře se Saad Harírí vzdává funkce a vzpomíná na zavražděného otce. S tím, že Syřané podle něj opět povstanou a „uřežou ruce, které v jejich zemi škodí“. Politik středního věku konstatuje, co ostatní dávno vědí – svůj politický osud spojil se Saúdskou Arábií. A mizí v Zálivu.

Blízký východ teď napjatě očekává další krok saúdského korunního prince, který na sebe fakticky strhl moc v monarchii. Libanon bez premiéra se bojí další občanské války: z té, která proběhla v letech 1975 až 1990, se země nevzpamatovala dodnes.

 

 

Články odjinud