Kde je premiér? ptá se Libanon. Zemí kolují fámy, že Saad Harírí je v saúdském domácím vězení | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kde je premiér? ptá se Libanon. Zemí kolují fámy, že Saad Harírí je v saúdském domácím vězení

Kde je premiér? ptá se Libanon. Zemí kolují fámy, že Saad Harírí je v saúdském domácím vězení

V sobotu vystoupil před kamerami v saúdském Rijádu, aby se na dálku vzdal funkce libanonského premiéra. Od té doby nenašel cestu domů. I jeho nejbližší poradci přiznávají, že netuší, kdy a zda se vrátí. Libanon je nervózní, hrozí mu sektářský konflikt. Vítejte v nelehkém světě Saada Harírího, dědice ohromného bohatství a ještě větší odpovědnosti.

 

„Rukojmí“. Tímto titulkem opatřil fotku premiéra v pondělním vydání libanonský deník Al-Akbar. Jeho redaktoři nejsou jediní, kteří se domnívají, že Harírí nepobývá v Rijádu dobrovolně. Agentura Reuters v této souvislosti cituje zdroj blízký libanonské vládě, podle kterého je premiér v saúdském domácím vězení.

Sám Harírí zdůvodnil demisi tím, že se v Libanonu bojí atentátu, který proti němu osnuje Írán a s ním spřízněné hnutí Hizballáh. Dědic vlivné a bohaté politické dynastie, který má libanonské i saúdské občanství a jehož majetek časopis Forbes odhaduje na miliardu dolarů, pak zřejmě ze Saúdské odcestoval do sousedních emirátů.

Kde se fyzicky nachází teď, není jasné. Libanonská média nervózně spekulují o jeho osudu.

Politikem po otci, zavražděném byznysmenovi

Před deseti lety jsem měl možnost navštívit Saada Harírího v jeho bejrútském sídle. Spolu se skupinou evropských novinářů. Před vstupem do luxusního domu v centru města nás více než pečlivě zkontrolovala ochranka. A odebrala návštěvě mobily.

V posledním patře, ztracen mezi ručně malovanými vázami a starými perskými koberci v ceně nových automobilů, nás přivítal Saad, syn slavného otce. Rafík Harírí sloužil v letech 1992-1998 a 2000-2004 jako premiér. Rozhodl se vzdorovat Sýrii, která jeho zemi od roku 1976 okupovala. V roce 2005 se stal obětí atentátu, na kterém se zřejmě podílely Damašek a libanonské, proíránské hnutí Hizballáh. Následné demonstrace uspíšily odchod syrských jednotek ze země. Rafík vstoupil do panteonu národních hrdinů.

Playboy Saad, ročník 1970, prý o politickou kariéru dvakrát nestál. Miloval silné motory a krásné ženy. Smrt otce ho ovšem katapultovala do čela libanonských sunnitů. Přijal odpovědnost. V roce 2007, kdy jsme ho navštívili, šéfoval jejich frakci v parlamentu. Tam ale mnohokrát nedorazil. Saadovo okolí se, zřejmě právem, už tehdy bálo o jeho život. Příliš proto nevycházel a hosty obvykle přijímal na domácím, prověřeném území.

„Mého otce někdo zabil a ten někdo by za to měl být potrestán,“ řekl tehdy Saad Harírí v závějích dýmu. Při kávě v jeho domě nekouřili jen kamna, ženy a Evropané. A kdo je podle něj vinen? Málokdo u stolu pochyboval, že vraždu Saadova otce nařídila Sýrie a provedl proíránský Hizballáh.

Libanon v bouři regionálních sporů. Nic nového

Píše se rok 2017 a Libanon je stále zmítán regionálním soupeřením Teheránu a Rijádu. Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán právě provedl čistku ve vlastním domě, zatýká vzdálené příbuzné a koncentruje moc ve vlastních rukou. Sunnitský vůdce chce také důraznější konfrontaci s šíitským Íránem a jeho spojenci, syrským prezidentem a libanonským hnutím Hizballáhem.

V tento den, v této atmosféře se Saad Harírí vzdává funkce a vzpomíná na zavražděného otce. S tím, že Syřané podle něj opět povstanou a „uřežou ruce, které v jejich zemi škodí“. Politik středního věku konstatuje, co ostatní dávno vědí – svůj politický osud spojil se Saúdskou Arábií. A mizí v Zálivu.

Blízký východ teď napjatě očekává další krok saúdského korunního prince, který na sebe fakticky strhl moc v monarchii. Libanon bez premiéra se bojí další občanské války: z té, která proběhla v letech 1975 až 1990, se země nevzpamatovala dodnes.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.