Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo je tady šéf? Stisk ruky poodhalil vztahy mezi Trumpem a Putinem

Kdo je tady šéf? Stisk ruky poodhalil vztahy mezi Trumpem a Putinem

Bavili se na ní o příměří v Sýrii nebo o ovlivňování voleb. Schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s hlavou Ruska Vladmirem Putinem v Hamburku ale také nabídla první pohled na pozadí vzájemných vztahů obou státníků. Co o nich prozradila řeč těla?

Často prozradí víc, než by lidé chtěli. Řeč těla umí poodhalit pocity účastníků důležitých jednání. Nejinak tomu bylo v případě schůzky Trumpa s Putinem. Její důležitost stvrdila i doba, kterou spolu oba prezidenti mluvili. Místo původních 30 minut strávili za zavřenými dveřmi více než dvě hodiny.

Ještě před tím ale přišli na krátký brífink před novináře. Server Value Walk si všiml, že Trump při setkání poplácával Putina po zádech. Ruský prezident dal naopak najevo převahu způsobem, jakým přistoupil ke stisku ruky. Ten přitom inicioval Trump, z čehož se dá vyčíst, že šéf Bílého domu byl ochotný nechat Putina rozhovor ovládnout.

Brífink nebyl první událostí, při níž se Trump s Putinem setkali. Už dříve se stihli pozdravit během jednání v rámci summitu. V tomto případě se vítali úsměvem. Trump opět Putina poklepal po zádech, avšak standardní stisk ruky naznačoval, že obě strany jsou si v diskusi rovny.

Média věnují pozornost Trumpově nonverbální komunikaci v krátké době již podruhé. V květnu se debatovalo o jeho schůzce s francouzským prezidentem Emnanuelem Macronem. Ten následně potvrdil, že dlouhým stiskem ruky chtěl vyslat signál o svém sebevědomí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1