Články odjinud

Kdo je Zemanův rádce Jie Ťien-ming? Čínští investigativci šli po stopách nejtajemnějšího čínského boháče

Kdo je Zemanův rádce Jie Ťien-ming? Čínští investigativci šli po stopách nejtajemnějšího čínského boháče

Spolumajitele čínské společnosti CEFC a čestného poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga vyšetřují čínské úřady. CEFC v Česku skupuje majetek za miliardy a na globálním poli aktuálně čelí korupčnímu skandálu. Její šéf je podle agentury Reuters podezřelý z hospodářské kriminality. Server HlídacíPes.org při té příležitosti připomíná text z roku 2016 sestavený čínskými investigativními novináři, kteří pátrali po kořenech příběhu Jie ťien-minga a po okolnostech jeho zázračného zbohatnutí.

Nejasnosti a hluchá místa v Jieově oficiálním životopisu vyvolaly zájem čínských investigativních novinářů z on-line časopisu Ťie-mien. Jeho reportér Li Cu-kchuo v něm po důkladném pátrání otiskl článek pod názvem Důležité odhalení: Historie počátků Jie Ťien-mingova tajemného impéria (重磅!叶简明神秘帝国前传).

Nejtajemnější boháč v Číně

Ve svém článku autor Li Cu-kchuo konstatuje: 

Jie Ťien-ming je nejtajemnější boháč v Číně, lidé o něm vědí žalostně málo – dokonce neznají ani jeho pravé jméno. Podle zjištění reportéra časopisu Ťie-mien se před rokem 2006 psala první slabika jeho druhého jména jiným znakem se stejnou výslovností v jiném tónu (叶建明).

V té době také Jie Ťien-ming nepodnikal v ropném průmyslu a ve finančnictví; jeho podnik prodával písty, potraviny, výrobky ze dřeva hasicí přístroje.

Časopis Ťie-mien
Je „klíčovým digitálním projektem“ šanghajské mediální skupiny Shanghai United Media Group (SUMG), jež vznikla v roce 2013 sloučením dvou největších šanghajských novinových koncernů kolem listů Ťie-fang ž‘-pao a Wen-chuej-pao. SUMG patří s osmi tisíci zaměstnanci a celkovým jměním odhadovaným na 30 miliard CNY (4,6 miliard USD) k největším novinovým koncernům v Číně. Ťie-mien se specializuje na finanční zpravodajství a profesionální investiční a obchodní databáze.

Autor také hned úvodem komentuje případy stahování informací z webu:

Na internetu byly veškeré stopy po Jie Ťien-mingovi pečlivě zahlazeny; přesto se dá z nejrůznějších indícií rekonstruovat, jak a na čem zbohatl.

Podle článku založil Jie svou první společnost roku 1999 ve dvaceti dvou letech na základě reorganizace továrny na motorové písty v rodném městě Ťien-ou.

V letech 2002 – 2004 založil se svou manželkou Wu Li-čchiung pět různých podniků pro obchodování s hygienickými potřebami, hasícími přístroji, výrobky ze dřeva a potravinami.

Všechny měly sídlo v Ťien-ou v Ulici osvobození (Ťie-fang lu). V roce 2004 sloučil všechny tyto podniku do firmy Ťü-li (Juli 巨力) s ručením omezeným. Podle dobových dokumentů představoval její celkový majetek 60 milionů jüanů (asi 225 milonů korun).

Autor konstatuje, že již ve svých začátcích oplýval Jie značnými prostředky; když např v roce 2002 zakládal se svou manželkou společnost pro obchod s dřevěnými výrobky, vykázal při registraci základní kapitál ve výši 1 118 000 jüanů (asi 4 miliony korun).

Článek si klade otázku, co dělal Jie před založením svých společností pod hlavičkou Ťü-li, a konstatuje, že o jeho počátcích slyšeli jeho reportéři tři různé verze. První byla verze z čínské edice časopisu Fortune, podle níž nejdříve zbohatl na prodeji pozemků z majetku hongkongského obchodníka, který se v Jieově rodném městě Ťien-ou ocitl v blíže neurčených nesnázích.

Podle druhé verze působil jako obchodník v Hongkongu. Autor článku nicméně tvrdí, že se mu podařilo vypátrat ještě třetí dosud nepopsanou verzi:

Jeho prvním zaměstnáním nebyl podnikatel, nýbrž obyčejný dělník v továrně na dřevěné výrobky. Ta továrna v Ťien-ou je již mnoho let zavřená, ale reportérovi Ťien-mien se podařilo vypátrat jejího bývalého ředitele. Ten ihned poznal Jie Ťien-minga na fotografii, ale odmítl potvrdit, zda skutečně v továrně pracoval a co pak dělal dál.

„To je záhadná osobnost. Nemohu mluvit. Kdybych mohl mluvit, řekl bych vám to.“

Dražba pokladu pašeráků (podruhé)

Článek se dále krátce věnuje postavě Čang Čchiho, Jie Ťien-mingova společníka od počátků jejich společného podnikání v Ťü-li až do roku 2014, kdy se ve zlém rozešli. Tím také skončilo propojení společnosti Ťü-li s CEFC.

Nakonec dochází text ke klíčové aukci ropné společnosti Chua Chang v roce 2006, tedy krátce poté, co „se pan Jie Ťien-ming přestěhoval z Ťien-ou do Sia-menu a změnil si jméno“.

Podle Jie Ťien-mingových slov v časopise Fortune měl právě ziskem této společnosti ve veřejné aukci definitivně vstoupit do ropného průmyslu a světa velkých financí. V aukci se měla společnost Chua Chang ocitnout proto, že patřila do majetku vyhlášeného pašeráka a podvodníka Laj Čchang-singa, který byl pár let předtím odhalen a uprchl do Kanady (podrobnosti případu v článku na Sinopsis.cz).

Jisté je, že společnost CEFC skutečně společnost Chua Chang převzala:

Z věstníku ministerstva obchodu z května 2009, který novinář z Ťie-mien získal, vyplývá, že CEFC Energy získala velkoobchodní licenci na čištěnou ropu, zatímco tato licence společnosti Chua Chang Petro Co. zanikla.

Podle časopisu Ťie-mien ale vůbec není jasné, jak k tomu vlastně došlo. Společnost Chua Chang totiž byla podle všeho společností státní, takže nemohla být v majetku pašeráka Laj Čchang-singa, a nemohla tudíž ani být zahrnuta do aukce jeho majetku po jeho pádu. Když se reportér snažil zjistit v aukční agentuře, jak a za kolik byla Chua Chang vydražena, dozvěděl se, že příslušné dokumenty byly skartovány.

O tehdejším případu pašování je zvěřejněno velice málo materiálů a už vůbec neexistují důkazy, že by se společnost Chua Chang Petro nebo její mateřská společnost Fujian Xiamen Steamship podílely na pašování. Časopis Ťie-mien nicméně zaznamenal, že bratrská společnost firmy Chua Chang Petro Co., společnost Hongkong Luda Shipping Co., byla jedním z důležitých aktérů tehdejšího případu pašování.

Běsnění nezákonných živlů v tisku

Podle investigace časopisu Ťie-mien tedy řada detailů z různých verzí Jie Ťien-mingovy životní dráhy tak úplně nesedí. Jedná se přitom o dost podstatné epizody vysvětlující jeho prvotní zbohatnutí a nástup do ropného byznysu.

A to se ještě reportéři časopisu Ťie-mien nevěnují další verzi jeho životopisu, která rozvířila vody hlavně v České republice – totiž možnému působení Jie Ťien-minga (a dalších vysokých funkcionářů CEFC) v kontroverzní Asociaci pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC), která bývá považována za veřejnou tvář čínské vojenské rozvědky.

Informace o působení v CAIFC se objevila v Jieově oficiálním životopise, ale Jie i CEFC ji odmítají a příležitostně rozesílají prostřednictvím svého právního zastoupení v ČR, advokátní kanceláře Radka Pokorného, předžalobní výzvy médiím i politikům, kteří na tuto skutečnost poukáží.

K výhrůžkám soudem, svému oblíbenému modu operandi, se CEFC uchýlila i po zveřejnění investigativního článku v časopise Ťie-mien. Na jejím webu v čínštině se objevilo pozoruhodně formulované sdělení, že tyto „nepravdivé informace“ a „nepodložené spekulace“ „vytržené z kontextu“ šíří „nezákonné živly“ podle „předem promyšleného a organizovaného plánu“.

CEFC už je „nahlásila orgánům veřejné bezpečnosti“ a veřejnost vyzývá, aby nepodléhala bludům.

Ve vztahu k veřejnosti, české i čínské, by ale spíše pomohlo, kdyby CEFC a pan Jie jasně a přesvědčivě objasnili, odkud se vlastně vzali.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se svolením redakce

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud