Kdo po Alžbětě II. stane v čele Commonwealthu? Členové určili nástupce, jakého si přála královna | info.cz

Články odjinud

Kdo po Alžbětě II. stane v čele Commonwealthu? Členové určili nástupce, jakého si přála královna

V čele britského Společenství (Commonwealth) stane v budoucnu po královně Alžbětě II. její syn, princ Charles. Shodli se na tom vedoucí představitelé členských zemí Commonwealthu při své vrcholné schůzce, která dnes skončila v Londýně. Toto očekávané rozhodnutí podle agentury Reuters oznámili v prohlášení vydaném na závěr summitu.

„Uznáváme úlohu královny při hájení Commonwealthu a jeho národů,“ uvádí se v prohlášení. „Příští hlavou Commonwealthu bude Jeho královská Výsost princ Charles, princ waleský,“ dodává se podle médií v dokumentu.

Ačkoli je 69letý Charles dědicem britské koruny a po královně nastoupí na trůn, úloha v čele Společenství dědičná není, a proto ani jeho automatický nástup na toto místo. Podle stanice BBC dokonce zazněly názory, že by se v této úloze mohlo střídat 53 šéfů členských států.

Nicméně se schválením Charlese jako budoucí hlavy Commonwealthu se počítalo. Zvláště když 91letá královna dala najevo, že její „upřímné přání“ je, aby se po ní Charles této úlohy „jednoho dne“ ujal. Navíc prince již dříve v této záležitosti podpořila Mayová a také kanadský premiér Justin Trudeau.

Summit Společenství, které je volným sdružením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií a v jehož rámci žije kolem 2,4 miliardy lidí, se koná zhruba každé dva roky. Členem organizace je 53 států, kromě Británie například Kanada, Austrálie, Indie, Pákistán či řada afrických států. V šestnácti členských zemích je britský panovník zároveň formální hlavou státu.

Na letošní vrcholné schůzce v britské metropoli zastupovali 46 států předsedové vlád. Zbylých sedm zemí reprezentovali ministři zahraničí.

Vévodkyně Meghan porodila! Je to kluk, culí se šťastný princ Harry>>>

Alžběta II. a Philip: Jak šel čas s královským párem>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud