Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo stojí za smrtí důstojníka KGB, který dával dohromady kompro na Trumpa?

Kdo stojí za smrtí důstojníka KGB, který dával dohromady kompro na Trumpa?

Bývalý vysoký důstojník KGB Oleg Jerovinkin je po smrti. Pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli, ale o jedné jeho aktivitě mluví už měsíc celý svět: právě on je spojován se složkou kompromitujících materiálů o Donaldu Trumpovi. Pomáhal je dávat dohromady bývalému špionovi MI6 Christopheru Steeleovi. Jerovinkinova smrt patří do kategorie záhad a proslýchá se, že za ní stojí Kreml.

Jerovinkin byl nalezen mrtvý v Moskvě na zadním sedadle svého auta 26. prosince loňského roku za velmi zvláštních okolností. Jerovinkin, bývalý generál KGB a nástupnické FSB, byl klíčovým pomocníkem Igora Sečina, bývalého vedoucího úřadu sekretariátu prezidenta Vladimira Putina a nyní šéfa státem vlastněné společnosti Rosněft, jehož jméno se prý podle Telegraphu v tajemných materiálech opakuje.

Jerovinkin byl považován za klíčovou spojku mezi Sečinem a Putinem. Ve zpravodajské depeši datované 19. července 2016 Steele informoval, že jeho zdroj blízký Sečinovi vyzradil údajné spojení mezi Trumpovými podporovateli a Moskvou.

Jerovinkinova smrt tudíž vyvolala spekulace, zda je spojena právě se Steeleovou výbušnou složkou, která tento měsíc pronikla na veřejnost a která je podle Donalda Trumpa z kategorie „fake news“.

Ruská státní zpravodajská agentura RIA Novosti informovala, že Jerovinkonovo tělo bylo nalezeno v černém Lexusu, jeho tělo bylo odesláno na pitvu do FSB a bylo zahájeno rozsáhlé vyšetřování.

Po delší době FSB sice oznámila, že příčinou jeho smrti byl infarkt, oficiálně nicméně nadále pokračuje v pátrání. Média spekulují o tom, že jeho smrt byla následkem falešných zpravodajských her. Expert na ruské tajné služby Christo Grozjev věří tomu, že Jerovinkin byl klíčovým zdrojem pro Steeleovu složku.

„Jisté je, že Jerovinkin byl Sečinův nejbližší spolupracovník,“ řekl Grozjev Telegraphu. „Naprosto nepochybuji o tom, že ve chvíli, kdy Jerovinkin umíral, měl Putin na stole Steeleovu složku o Trumpovi. Ať už Putin o pravdivosti této zprávy pochybuje či ne, potřeboval najít ve zpravodajské síti ,krtka‘. A možná mu došlo, že o Jerovinkina by se měl zajímat,“ spekuluje Grozjev, který je součástí bulharského think tanku Risk Management Lab.

Sám Christopher Steele se po odhalení, že za kompromitujícími materiály na Donalda Trumpa stojí právě on, stále skrývá.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744