Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdysi postrach USA, dnes nepřítel Íránu. Kdo je klerik Muktada Sadr, který je po iráckých volbách na koni?

Kdysi postrach USA, dnes nepřítel Íránu. Kdo je klerik Muktada Sadr, který je po iráckých volbách na koni?

Jeho armádu financoval Írán, ale je proti Teheránu. Je muslimským klerikem, ale spolupracuje s komunisty. A z Iráku prý chce vyhnat jak Američany, tak Iránce. Muktada Sadr přezdívaný „buřič“ rozhodne o složení příští irácké vlády.

První irácké volby po pádu teroristické organizace Islámský stát měly být zápasem o to, zda se v zemi zvýší vliv sousedního Íránu, nebo zda bude Irák i nadále spolupracovat se Spojenými státy. Po oznámení výsledků voleb se ale v ulicích Bagdádu ozývaly výkřiky „Írán ven!“ a křičeli je často lidé, kteří před pár lety přísahali, že budou bojovat s Američany do poslední kapky krve.

Vítězem sobotních parlamentních voleb se totiž nestala ani koalice současného premiéra Hajdara Abádího, který byl považován za stoupence spolupráce se Spojenými státy, ani koalice Hádího Ámirího, jehož ozbrojenci hrozili ještě loni útoky na americké vojáky. Zvítězila koalice vlivného iráckého duchovního Muktady Sadra, který teď bude mít rozhodující slovo při sestavování irácké vlády. Sadr je označovaný za iráckého nacionalistu, který je proti Íránu i proti USA.

Dnes je tento 44letý šíitský klerik, tedy představitel menšinové muslimské větve, považován v iráckých poměrech za v podstatě umírněného politika. Jeho příznivci kandidovali do parlamentu spolu s iráckými komunisty a dalšími sekularisty. Na kandidátce bylo i několik sunnitů, představitelů většinové odnože muslimů, kteří však v Iráku tvoří menšinu. Přitom Muktada Sadr měl dlouho pověst násilného radikála a téměř náboženského fanatika nenávidícího Spojené státy i sunnity. V roce 2006 ho americký časopis Newsweek označil za „nejnebezpečnějšího muže v Iráku“ a američtí vojenští představitelé o něm mluvili jako „štváči“ a „gaunerovi.“

Muktada Sadr tehdy vedl takzvanou Mahdího armádu, ozbrojené šíitské milice. Válčil proti Američanům, kteří svrhli v roce 2003 diktátora Saddáma Husajna a obsadili Irák, i proti sunnitům. Mahdího armádu tehdy podporoval sousední Írán, kde vládne šíitské duchovenstvo. V Iráku Sadr těžil z popularity svého otce Muhammada Sádiak Sadra, také šíitského duchovního, kterého popravil režim svrženého diktátora Saddáma Husajna. Stejně jako dva Muktadovy bratry a také Muktadova tchána. „Malý had zmizel,“ prohlašoval tehdy Muktada Sadr o Saddámu Husajnovi, ale „přišel velký had,“ čím myslel Spojené státy.

V roce 2008 ale Sadr oznámil přerušení činnosti Mahdího armády a postupně ji rozpustil. Tvrdilo se, že prý odešel do íránského Qomu dokončit své teologické vzdělání. Muktada Sadr totiž nikdy nebyl dobrý student a vypráví se, že na škole se spíše než teologii věnoval hraní počítačových her na počítači Atari. Zřejmě už tehdy získal přezdívku „buřič“ a také „mulla Atari.“ Po návratu z Íránu zkoušel štěstí v politice. Zhruba od roku 2012 – poté, co se v roce 2011 američtí vojáci stáhli z Iráku – se Muktada Sadr zaměřil spíše na výzvy k umírněnosti a proti korupci, než na volání po zabíjení nepřátel jako dříve. Jak uvádí katarská al Džazíra, nepropagoval teokratickou vládu jako v Íránu, ale mluvil o „islámské demokracii“.

V posledních dvou letech se ale Sadr odvrátil od Íránu a začal vystupovat jako irácký nacionalista. Tvrdil, že nechce, aby v Iráku měla vliv žádná cizí mocnost. Kritizoval Írán za to, že vojensky podporuje syrského diktátora Bašára Asada, a irácké šíitské milice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát káral za jejich „nedisciplinovanost“. Tedy za zabíjení zejména sunnitských civilistů, což dříve paradoxně prováděla i jeho Mahdího armáda. Minulý rok navíc navštívil sunnitskou Saúdskou Arábii, hlavního nepřítele šíitského Íránu.

Z historického hlediska není Sadrův obrat překvapením. Šíitští klerici z Iráku vždy soupeřili se šíitskými duchovními z Íránu a už Muktadův otec kritizoval vůdce íránské islámské revoluce Rúholláha Chomejního a některé irácké šíitské duchovní, které k němu příliš vzhlíželi.

Muktada Sadr nyní vystupuje jako arabský irácký nacionalista a je prý ochoten spolupracovat i se současným premiérem Abádím. Vyvolalo to i reakci v Íránu. Poradce íránského vůdce Chameneího Akbar Velájatí už před volbami pohrozil, že Teherán nedovolí, aby „liberálové a komunisti vládli v Iráku“.

Přesto si prý Teherán nechce Sadra, který bude mít rozhodující slovo při sestavování irácké vlády, úplně znepřátelit a nyní zmírnil jeho kritiku. Sadr, který sám nechce být premiérem, ale spíše ovlivňovat iráckou politiku ze zákulisí, má totiž s Teheránem jeden společný cíl: aby z Iráku odešlo zhruba pět tisíc amerických vojáků, kteří zůstali v zemi poté, co tam pomáhali porazit teroristickou organizaci Islámský stát. Otázkou zůstává, zda po sestavení nové vlády budou muset odejít také američtí a hlavně íránští poradci působící v Bagdádu. Nový kabinet – koalice několika stran, protože nikdo nezískal ve volbách většinu – musí podle zákona vzniknout do devadesáti dnů od voleb.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1