Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Když jde o volby, Rusko má chapadla v různých zemích světa, varoval americký ministr Mexiko

Když jde o volby, Rusko má chapadla v různých zemích světa, varoval americký ministr Mexiko

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v pátek upozornil mexickou vládu, aby si dala pozor na možné ovlivnění červencových prezidentských voleb Ruskem. Tillerson to řekl v Mexiku na tiskové konferenci po jednání se svým tamním protějškem Luisem Videgarayem a s kanadskou ministryní zahraničí Chrystinou Freelandovou.

"Víme, že Rusko má chapadla v různých zemích světa při různých volbách. Slyšeli jsme to od našich evropských kolegů. Mé doporučení je, abyste si dali pozor," řekl Tillerson v Mexiku, kde se chystají volby hlavy státu 1. července.

720p 360p
Rusko vs. USA

Tillerson se svým mexickým kolegou a šéfkou kanadské diplomacie jednal i o ekonomické spolupráci, o modernizaci Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), boji proti ilegální migraci či potírání obchodu s drogami.

Ministři zahraničí Mexika, USA a Kanady hovořili také o situaci ve Venezuele. Tillerson mírnil také svá čtvrteční vyjádření, že venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi možná hrozí svržení armádou a že by měl proto radši sám odstoupit a odjet na Kubu. V pátek Tillerson řekl, že by si přál pro Venezuelu klidný přechod k demokracii.

Ekonomická a politická krize ve Venezuele, kde tamní autoritářská vláda potlačuje opozici a brání jí v účasti ve volbách, je jedním z témat Tillersonovy cesty po Latinské Americe. Po Mexiku navštívil šéf americké diplomacie Panamu. Odtud odletí do Argentiny, kde se setká nejen s tamními vládními představiteli, ale i s velvyslanci několika latinskoamerických zemí, s nimiž by měl jednat také o Venezuele. Příští týden navštíví Tillerson ještě Peru, Kolumbii a Jamajku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1