Články odjinud

Když Putin vyhraje? Ruský prezident slíbil desetiletí zářných vítězství

Když Putin vyhraje? Ruský prezident slíbil desetiletí zářných vítězství

Příznivcům na moskevském stadionu Lužniky dnes ruský prezident Vladimir Putin přislíbil "desetiletí zářných vítězství", když vyhraje prezidentské volby 18. března.

O Putinově znovuzvolení na další šestileté období v čele státu nejsou prakticky pochyby, průzkumy státních agentur mu slibují i v prvním kole asi 70 procent hlasů.

Shromáždění na stadionu se konalo v rámci předvolební kampaně pod heslem Za silné Rusko. Mnoho lidí si podle serveru Newsru.com přineslo transparenty s jednoznačnými hesly typu Za našeho prezidenta a Za Putina. Náladu voličů rozehřívala kapela Ruki vverch (Ruce vzhůru).

Putin své přívržence vyzval udělat vše, aby "naši děti a vnuci byli šťastní", protože "za nás a kromě nás to nikdo neudělá". "Pokud to dokážeme, nejbližší desetiletí a celé 21. století se odehraje ve znamení našich skvělých vítězství," prohlásil. "Uděláme to?" zeptal se přítomných a stadion odpověděl souhlasným hukotem. Prezident také zazpíval ruskou hymnu.

Mluvčí Putinova volebního štábu hodinu před začátkem mítinku odhadl, že na stadionu je už 80.000 lidí z očekávaných 100.000. Podle policie nakonec na stadion přišlo více než 130.000 lidí.

Putina na mítinku podpořili také olympijští sportovci, popové hvězdy a také kosmonauté.

Na mítinku policisté podle listu Kommersant zadrželi několik přívrženců opozičního předáka Alexeje Navalného. Toho úřady do volebního klání o Kreml nepustili, protože byl pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za údajnou krádež.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud