Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Když vraždí teroristi za volantem. Připomeňte si nejhorší útoky dodávkou a autem

Když vraždí teroristi za volantem. Připomeňte si nejhorší útoky dodávkou a autem

Teroristický útok na Manhattanu se podobná scénářům, které už Evropa zná. Vypůjčená dodávka, rušná část města a poté najíždění do lidí na chodníku. Řádění 29letého Uzbeka si vyžádalo v centru New Yorku nejméně 8 obětí, dalších 15 zranil.

Nice, červenec 2016 - 89 mrtvých

Při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, policie jej zastřelila.

Barcelona a Cambrils srpen 2017 - 14 mrtvých

Dvaadvacetiletý Maročan Júnis abú Jakúb najel s autem do lidí na rušné barcelonské třídě La Rambla. Třináct osob zabil a na 130 dalších zranil. Při útěku ubodal dalšího muže. Útočníka policie zastřelila 21. srpna nedaleko Barcelony.

Několik hodin po barcelonském útoku najelo pět dalších teroristů s autem do lidí ve městě Cambrils asi sto kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co s vozem několik lidí zranili, z toho jednu ženu smrtelně. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát, odpovědná teroristická buňka měla celkem 12 členů.

Berlín, prosinec 2016 - 12 mrtvých

Tunisan Anis Amri najel s ukradeným kamionem do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína. Útok si vyžádal 12 obětí, automobil zabil 11 lidí, včetně jedné Češky, další obětí byl polský řidič kamionu, kterého Amri pobodal a zastřelil. Asi 50 lidí bylo zraněno. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.

Tel Aviv, únor 2001 - 8 mrtvých

Terorista najel kradeným autobusem do lidí na autobusové zastávce v Tel Avivu a osm z nich zabil. Útok si kromě smrti sedmi vojáků a vojaček a jedné ženy v civilu vyžádal také 21 zraněných. Pachatel, pětatřicetiletý otec pěti dětí, který byl dlouhodobě zaměstnán u izraelské dopravní společnosti, po činu ujel, policie ho pronásledovala a postřelila. Muž chtěl pomstít smrt blízkého příbuzného, kterého zastřelili izraelští vojáci.

Londýn, červen 2017 - 8 mrtvých

Teroristický útok v centru Londýna si vyžádal osm obětí a desítky zraněných. Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Všechny tři útočníky z automobilu policie zastřelila.

New York, říjen 2017 - 8 mrtvých

Devětadvacetiletý muž zabil na newyorské stezce pro pěší a cyklisty s pronajatou nákladní dodávkou osm lidí a nejméně 11 dalších zranil. Úřady vyšetřují útok, který podle médií spáchal Uzbek Sayfullo Saipov, jako teroristický čin.

Londýn, březen 2017 - 5 mrtvých

Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. Podle policie byl motivován islámským extremismem.

Stockholm, duben 2017 - 5 mrtvých

Pět mrtvých, z nichž jedna žena zemřela v nemocnici, a 15 zraněných si vyžádal incident, při němž v centru Stockholmu najel nákladní automobil do lidí. Útok spáchal Uzbek Rakhmat Akilov, sympatizující s džihádisty. Akilov byl zadržen a k činu se přiznal.

Apeldoorn, duben 2009 - 4 mrtví

Útočník se pokusil spáchat atentát na královnu Beatrix a její rodinu v nizozemském městě Apeldoorn tak, že chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí. Muž svůj cíl minul, vjel do davu a zabil čtyři lidi. Dalších 13 osob bylo zraněno, tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.

Jeruzalém, leden 2017 - 4 mrtví

Palestinec dnes v Jeruzalémě vjel s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších asi 15 utrpělo zranění. Pachatel byl na místě zastřelen. Podle policie se jednalo o teroristický útok.