Ke kořenům nenávisti. Vlnu násilí, která měla vyhladit Rohingy, rozdmýchal fanatický kněz zbožňující Trumpa | info.cz

Články odjinud

Ke kořenům nenávisti. Vlnu násilí, která měla vyhladit Rohingy, rozdmýchal fanatický kněz zbožňující Trumpa

Od konce srpna celý svět přihlíží jednomu z nejhorších masakrů 21. století, který OSN označuje za „učebnicový příklad etnických čistek“, kdy jsou muži z muslimské menšiny Rohingů barmskou armádou hromadně popravováni, ženy znásilňovány a vesnice do základů vypalovány. Mnozí nevěřícně kroutí hlavou, jak mohou ti „mírumilovní buddhisté“ být něčeho takového schopni. Jak ale píše americký server Daily Beast, k nenávistné atmosféře vůči Rohingům zřejmě přispěl i v Barmě známý buddhistický mnich, který mluví o Rohinzích jako o „psech“ a „hadech“ a na svých veřejných vystoupeních volá po otevřené nenávisti vůči muslimům.  

Islám neohrožuje jen buddhismus, ale všechny Barmánce a celou Barmu.“ Tak zní jeden z nejznámějších výroků barmského nacionalistického kněze jménem Ašin Wirathu, který strávil roky kázáním nenávisti vůči rohingské menšině, jenž se dnes ocitá na pokraji genocidy. K šíření svých radikálních myšlenek používal sociální sítě ale i veřejná kázání, kterých se často účastnily i děti.

Dalším důkazem šíření nenávisti je i nový dokumentární film „Posvátný W“ francouzského režiséra Barbeta Schroedera, který odjel do barmské džungle natáčet snímek o radikálním mnichovi v utajení. V dokumentu přirovnává Ašin Wirathu Rohingy k africkým sumcům – invazivnímu druhu, který vyžene své protivníky a zničí celý ekosystém.

„Stejně jako Trump se stal lídrem díky své manipulativnosti a brilantnosti v tom, jak najít ta správná slova – formulace, které ohromí veřejnost,“ popisuje režisér kontroverzní postavu barmského mnicha, který měl k novému americkému prezidentovi velmi blízko. Film se totiž natáčel v době předvolební kampaně, kdy Ašin Wirathu podpořil právě Trumpa. „Pokud chtějí lidé v USA udržet mír a stabilitu, musí si vybrat Trumpa,“ tvrdí mnich v novém filmu.

Rohingové autor: Info.cz

„Zoufale jsem se snažil pochopit, jak může mít buddhismus takovou formu, protože pro mě je buddhismus jedním z pokladů lidstva. Jak se to tedy může stát?“ vysvětlil režisér pro Daily Beast, proč se do natáčení pouštěl. Velmi brzy si prý uvědomil, že důvodem je fenomén, který postihuje celý svět – vzestup facebooku, nacionalismu a populismu.

K šíření nenávistným projevů navíc mnichovi pomáhá vzestup internetu a sociálních sítí, s kázáním proti Rohingům však začal už mnohem dřív. V roce 2003 byl kvůli podněcování k nenávisti dokonce odsouzen na 25 let do vězení, v roce 2012 byl ale v rámci amnestie propuštěn a se svými aktivitami začal nanovo.

Jeho kázání nenávisti vůči Rohingům tak zřejmě přispělo k postupnému zhoršování napětí, které lze v Barmě pozorovat posledních pět let. Situace vygradovala 25. srpna, kdy rohingští povstalci zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Barmská armáda tvrdí, že operace proti Rohingům byla zahájena právě v reakci na povstalecké útoky. Jak ale dokládají četná svědectví, terčem zabíjení jsou nevinní civilisté.

Od víc než 500 tisíc uprchlíků, kterým se od konce srpna podařilo utéct do sousedního Bangladéše, se tak postupně přicházejí tragické a často velmi brutální příběhy, kdy vojáci vtrhli do rohingských vesnic a ženy a muže rozdělili na dvě skupiny. Muže bez milosti popravili, ženy jsou pak terčem hromadného znásilňování. Jak tvrdí středeční zpráva Vysokého komisaře OSN po uprchlíky (UNHCR), cílem tažení barmské armády je Rohingy definitivně vyhnat a znemožnit, aby se mohli vrátit zpátky.

„Barmské bezpečnostní síly úmyslně ničily majetek Rohingů, vypalovaly jejich obydlí a celé vesnice v Arakanském státě na severu země, nejen aby hromadně vyhnaly jejich obyvatele, ale také aby zabránily prchajícím Rohingům vrátit se v budoucnu do svých domovů,“ uvádí UNHCR s tím, že brutální útoky na civilisty byly koordinované a systematické.

Jak navíc uvedla agentura Reuters, většinové buddhistické obyvatelstvo plošné tažení armády, které je reakcí na útoky skupiny rohingských extremistů, veskrze schvaluje. Vlna buddhistického nacionalismu, který se v Barmě začal v posledních letech rozmáhat, totiž smetla jakýkoliv soucit s rohingskými obyvateli, i když jde o nevinné civilisty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud