Keňanky se ženou do náručí somálských teroristů. Místo práce se z nich stanou sexuální otrokyně | info.cz

Články odjinud

Keňanky se ženou do náručí somálských teroristů. Místo práce se z nich stanou sexuální otrokyně

Stále více keňských dívek se přidává k somálské teroristické organizaci aš-Šabáb. Do náruče ozbrojenců je ženou sliby dobře placené práce. Realita je však jiná. Ženy narážejí na zneužívání, mučení a stávají se z nich sexuální otrokyně.

Přestože se v Keni narodila a vyrostla, nyní se 27letá Radhia v zemi skrývá tak, aby o ní nikdo nevěděl. Radhia není ani její pravé jméno. S reportéry televize Deutsche Welle mluvila v utajení kvůli své bezpečnosti.

Do Keni se vrátila teprve před dvěma měsíci, kdy se jí podařilo uprchnout od teroristické organizace aš-Šabáb. Teroristé ji mučili, zneužívali a nakonec z ní udělali sexuální otrokyni.

K aš-Šabáb se přitom Radhia připojila dobrovolně. Chtěla pracovat jako kuchařka. Doma zaměstnání nesehnala, a tak přijala nabídku rodinného přítele. „Byl to známý mého otce. Řekl mi, že bych měla jít s nimi do Somálska za prací. Šla jsem vařit lidem. Ale když jsem tam přišla, ti lidé vypadali jako Arabové, měli plnovousy. Bylo jich hodně a brzy poté, co jsem dorazila, zavřeli bránu, abych nemohla utéct,“ vzpomíná Radhia na počátek svého příběhu.

Původně jí slibovali odměnu 480 eur (asi 12 tisíc korun) měsíčně. Místo toho ji však teroristé pravidelně znásilňovali. Kvůli tomu je nyní HIV pozitivní a musí brát léky, které nemoc tlumí. „Každý mohl přijít a vyspat se se mnou. Ani jeden z nich neměl kondom,“ vypráví žena.

Podle lidskoprávních organizací se k teroristům z aš-Šabáb připojuje stále více keňských dívek. Přesné číslo neexistuje, ale společnosti uvádí, že jich je nyní více než 10 tisíc. Mnoho z nich podobně jako Radhia zjistí, že sliby se od reality výrazně liší.

„Ženy u aš-Šabáb trpí víc než muži, kteří se k nim připojí. To je důvod, proč chceme, aby věděly, že riskují své životy. I když se jim podaří utéct, mohou být cílem teroristických skupin, které je považují za zběhy“ konstatuje Martin Kimani, ředitel keňského Národní protiteroristické centrály.

Radhia je ale jednou z mála dívek, které se podařilo uprchnout, jelikož její únosci nechali otevřenou bránu pro návštěvníky. Po návratu do Keni se začala léčit s HIV. Mnoho dalších ale takové štěstí nemá a zůstávají v Somálsku v rukou svých věznitelů.

Keňská vláda v roce 2015 vyhlásila pro navrátilce amnestii s cílem začlenit je znovu do společnosti. Zájem ale nebyl velký. Mnoho lidí se odmítlo přijít registrovat z obav, že je teroristé vypátrají a zbijí.

Také Radhia se vrátila v tichosti. V Somálsku naopak zřejmě zůstal její manžel, který k aš-Šabáb odešel dva roky před ní. Následně se po něm slehla zem. Radhia ale pátrat nehodlá. Minulost chce hodit za hlavu. „Už nikdy se do Somálska nevrátím,“ prohlašuje jasně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud