Keňu sužují živelné pohromy. Po kolapsu přehrady zemřelo skoro padesát lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Keňu sužují živelné pohromy. Po kolapsu přehrady zemřelo skoro padesát lidí

Keňu sužují živelné pohromy. Po kolapsu přehrady zemřelo skoro padesát lidí

 Na západě Keni se ve středu kvůli vytrvalým dešťům protrhla přehrada, 47 lidí při tom zahynulo. S odvoláním na policii to dnes uvedla agentura Reuters. Silný déšť Keňu trápí od března, v důsledku záplav už od té doby zemřelo téměř 170 lidí, informovala agentura AP.

Počet mrtvých po středečním protržení přehrady upřesnil místní policejní velitel Japheth Kioko. Upozornil, že počet nalezených těl se ještě může zvýšit. Nejméně 20 mrtvých jsou podle policie děti.

Červený kříž zachránil kolem 40 lidí, desítky zraněných byly převezeny do dvou blízkých nemocnic. Podle keňského listu The Star zničila voda domy přibližně 2500 obyvatel přilehlých vesnic.

Protržená přehrada leží u města Nakuru, které se nachází zhruba 150 kilometrů severozápadně od metropole Nairobi.

Kvůli záplavám, s nimiž se tato východoafrická země potýká již dva měsíce, muselo opustit své domovy na 225 000 lidí. Na záchranu osob, které uvázly v oblastech sužovaných vodním živlem byli nasazeni vojáci a armádní vrtulníky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.